Arthur von Polzer-Hoditz:  obraz Lesná cesta

356

Návrat k modranským koreňom

V sobotu 25. januára Kaštieľ v Modre ožil príbehom unikátneho obrazu. Občianske združenie Potomkovia Huncokárov a Malokarpatské osvetové stredisko zorganizovali prezentáciu originálu obrazu Lesná cesta od Arthura von Polzer-Hoditz, spojenú s ukážkou autorových perokresieb a fotografií z jeho memoárov, pri príležitosti sviatku sv. Vincenta – patróna drevorubačov.

A prečo vlastne spojenie Huncokárov a Kaštieľa?

Gróf Arthur von Polzer-Hoditz (1870–1945) vlastnil kaštieľ a žil v ňom so svojou rodinou v rokoch 1912 – 1922. V tomto období kaštieľ (bývalý kláštorný mlyn) dostal novú podobu a stalo sa z neho rodinné šľachtické sídlo. Arthur už od mladosti navštevoval Modru a okolie, predovšetkým karpatské lesy. Mestečko i jeho obyvatelia mu prirástli k srdcu. Arthur Polzer bol šľachtic, rytier, rakúsko-uhorský úradník a politik, ale bol i akademický maliar s ukončenou Akadémiou výtvarných umení. Maľovaniu sa venoval veľmi rád, i keď sporadicky, a o to cennejšie sú jeho diela. Vo svojich ručne písaných memoároch zachytil slovom, perokresbami a akvarelmi neopakovateľnú atmosféru malokarpatských lesov a ich obyvateľov, ale aj prestavbu a novú podobu modranského kaštieľa. Písal veľmi srdečne a z jeho textov je jasné, že mal hlboký vzťah k tomuto prostrediu.

Ako 18-ročný, počas pobytu na Piesku nad Modrou u huncokárov, nakreslil najprv skicu a neskôr v Štajerskom Grazi, kde nastúpil na štúdiá práva podľa tejto skice namaľoval svoj prvý veľký obraz – olejomaľbu Lesná cesta. Vďaka príbehu tohto obrazu môžeme sledovať zaujímavé prepojenie kaštieľa a huncokárov – horských ľudí (drevorubačov) žijúcich v Malých Karpatoch. Arthur mal úprimný vzťah tak ku kaštieľu, ako aj k huncokárom. A práve o.z. Potomkovia Huncokárov, vďaka svojej priam detektívnej práci pri študovaní memoárov Arthura Polzera vo viedenskom archíve, odhaľujú kúsok po kúsku časť histórie kaštieľa i huncokárov.

Slávnostné popoludnie otvoril príhovorom riaditeľ Malokarpatského osvetového strediska Ing. Mgr.art. Roman Maroš, ktorý poďakoval o.z. Potomkovia Huncokárov za ich prínosnú prácu. Keďže kaštieľ je na mape kultúrno-historických pamiatok a návštevníci sú často sklamaní, že v kaštieli neostalo veľa z jeho slávy, príbeh obrazu Lesná cesta a informácie z Polzerových memoárov sú príležitosťou, aby kaštieľ ožil týmto príbehom.

Predseda o.z. Potomkovia Huncokárov Ján Graus priblížil genézu obrazu, od jeho vzniku až po dnešnú slávnostnú prezentáciu. Obraz Lesná cesta sa po 136 rokoch vrátil tam, kde vznikol – do Modry. Členom združenia sa ho podarilo vypátrať a zakúpiť. Na prezentáciu boli pozvaní manželia Bert a Ina Prinsenovci z Holandska, obaja narodení v r. 1943. Oni doopatrovali predošlú majiteľku obrazu Mirjam Birnbaum(1921-2006). Po jej smrti boli dedičmi jej majetku poverení ponúknuť obraz na predaj. Obraz sa takto v roku 2024 dostal dostal k Potomkom Huncokárov, čo manželia Prinsenovci prijali s veľkým potešením.

Okrem príjemných hudobných vystúpení Margarétky a Anny Poliačikových popoludnie oživilo aj krátke divadelné predstavenie, vďaka ktorému sme sa preniesli do roku 1888, do lesa neďaleko Piesku nad Modrou, kde sa mladý Arthur Polzer stretáva s grófom Pálffym a maľuje obraz Lesná cesta.

Popoludnie v modranskom kaštieli prinieslo všetkým návštevníkom jedinečný zážitok. Obraz Lesná cesta a Polzerove memoáre čiastočne vrátia kaštieľu príbehy, ktoré ho oživia a prilákajú milovníkov histórie a umenia. Kópia obrazu bude súčasťou Polzerovej izby v kaštieli, kde nájdete aj diela súčasných výtvarníkov Bratislavského kraja. Týmto kaštieľ naplní odkaz Arthura Polzera a jeho lásku k výtvarnému umeniu.

Foto: Miroslav Poliačik

Text: Mgr. Katarína Pevalová