BDC: Počas pandémie rekordne pribudlo on-line dobrovoľníkov

2116

Bratislavské dobrovoľnícke centrum zažíva rozmach on-line pomáhania, ktoré bolo ešte pred pandémiou nového koronavírusu rozšírené najmä medzi expertnými dobrovoľníkmi a tými, ktorí radšej pomáhali z pohodlia domova. Michaela Bagalová z BDC tvrdí, že sa z on-line dobrovoľníctva stal celoslovenský fenomén. 

Dobrovoľníkov počas pandémie pribudlo. V Bratislavskom kraji sa ich počet počas prvej vlny pandémie zvýšil až trojnásobne. Medzi najvyhľadávanejšie dobrovoľnícke ponuky patria on-line aktivity pre seniorov, doučovanie, mentoring, ale aj pohybové aktivity a rozvoz potravín. O dobrovoľníctvo sa zaujímajú aj ľudia, ktorí prišli pre pandémiu o prácu. „Dobrovoľníctvo je skvelou príležitosťou na získanie nových zručností a schopností, ako aj zachovanie pracovných návykov,“ spresnila Bagalová. 

Najobľúbenejším dobrovoľníckym projektom BDC je aj v čase pandémie program Som tu pre teba, určený pre sociálne znevýhodnené deti, ktoré doučujú dobrovoľníci. Momentálne on-line doučujú v štyroch bratislavských zariadeniach 27 detí. 

Aj napriek sťaženým cestovateľským možnostiam dobrovoľnícke centrum prijíma aj zahraničných dobrovoľníkov. „Aktuálne máme päť zahraničných dobrovoľníkov z Grécka, Francúzska a Španielska. Ak sa situácia výrazne nezhorší, v druhom polroku príde ďalších šesť,“ uviedla Bagalová. Mimoriadne silnou motiváciou na vycestovanie pre zahraničných dobrovoľníkov je podľa jej slov možnosť „prečkať“ zlú situáciu na trhu práce v ich rodnej krajine a získať skúsenosti s prácou v zahraničí. 

Zdroj: TASR