BSK: Rezervačný systém na očkovanie by mali mať v rukách župy

3319

Aj po spustení čakárne na očkovanie proti ochoreniu COVID-19 stále pretrvávajú problémy s prihlasovaním. Čakáreň síce predstavuje pre očkovancov významné zlepšenie, problémy na strane očkovacích centier pretrvávajú. Bratislavský samosprávny kraj (BSK) navrhuje, aby správu rezervačného systému na očkovanie dostali do rúk župy. 

Pred pár dňami sa na internete začal šíriť návod ako sa predbehnúť v rade na očkovanie. „V návode sa odporúča, aby registrujúci označili, že patria ku špeciálnej skupine obyvateľov (tzv. FÁZA 1) s dovetkom, že to nikto nekontroluje. Keď sme začali overovať zamestnanie záujemcov o očkovanie, neúmerne to predĺžilo celý proces registrácie. Desiatky ľudí sme odmietli zaočkovať, pretože nevedeli preukázať, či sú zdravotníci, zamestnanci sociálnych služieb, vojaci, policajti alebo iné profesie kritickej infraštruktúry, vyhlásil Juraj Droba, predseda Bratislavského samosprávneho kraja. Dodal, že na to doplácajú najzraniteľnejšie skupiny obyvateľov, pretože očkovancov z FÁZY 1 štátny rezervačný systém uprednostní pred všetkými ostatnými skupinami obyvateľov. 

Zodpovednosť za overovanie pravdivosti údajov v prihlasovacom formulári musí byť na pleciach štátu, nie samosprávnych krajov. Veľkokapacitné očkovacie centrum má očkovať, nie účinkovať ako byrokratický úrad na overovanie pravdy. Nemáme prístup do žiadnej relevantnej štátnej databázy – či už je to register zamestnancov alebo register obyvateľov. Namiesto jednoduchej registrácie prebieha zložité dokazovanie a skúmanie desiatok potvrdení, pracovných zmlúv či náplní práce,“ vysvetľuje Tomáš Szalay, riaditeľ odboru zdravotníctva BSK a lekár kraja. 

Bratislavský samosprávny kraj na náklade skúseností z víkendového očkovania navrhol dočasne vypnúť FÁZU 1 pre veľkokapacitné očkovacie centrá v prihlasovacom formulári, ktorá umožňuje registrovať sa špeciálnym skupinám obyvateľov pracujúcich, a to do času, kým štát nebude vedieť relevantne overovať pravdivosť uvádzaných údajov. BSK dlhodobo žiada, aby štát neprenášal povinnosť kontrolovať pravdivosť údajov na župy. Prihlasovací systém musí fungovať tak, že do veľkokapacitných očkovacích centier prídu len tí, ktorí majú aktuálne na očkovanie nárok, uviedol Tomáš Szalay. 

Systémovým riešením je podľa BSK možnosť, aby si župy mohli spravovať rezervačný systém na očkovanie samy. Budú mať pod kontrolou kto príde, kedy príde a budú môcť efektívne komunikovať s očkovancami v prípade, že nastanú nepredvídané okolnosti.