Biela noc vyvrcholí v októbri, prvé dielo však môžete vidieť v uliciach Bratislavy už dnes

981

Prípravy Bielej noci, festivalu súčasného umenia, ktorý v Bratislave vyvrcholí v piatok 2.10. a bude trvať do nedele 4.10., sú v plnom prúde. Prvý projekt, kompozíciu šiestich kontajnerov pod názvom KUVYT, môžete vidieť na rôznych miestach Bratislavy už niekoľko dní. Dielo vzniklo aj vďaka podpore Starého Mesta a Fondu architekta Weinwurma. 

KUVYT je dielom vizuálneho umelca Luba Mikleho. Inštalácia odkazuje na aktuálne témy kultúrnej identity, životného prostredia a ďalších spoločensko-sociálnych problémov. „Objekty v tejto fáze vytvárajú kompozične pomyselný trojuholník, v ktorom sa rozprestiera centrum Bratislavy. Po zotmení sa geometrické priezory objektov automaticky rozsvecujú a umožňujúcu tak divákom pátrať po nových horizontoch,“ hovorí Mikle. 

Prvé tri objekty môžete navštíviť na Slavíne, Tyršovom nábreží a Zámockých schodoch. Ďalšie pribudnú na Devíne a pri Danubiane – múzeu moderného umenia. Tieto dočasne vytvorené priestory budú zároveň hostiť rôzne vystúpenia, koncerty a iné umelecké vstupy.  Zároveň vždy po zotmení svetlo zmení ich dennú podobu. 

Šesť kontajnerov predstavuje šesť otvorených brán symbolizujúcich slobodu, prechod alebo nádej, šesť rôznych vyhliadok, približujúcich rôzne prostredia v sprievode svetelnej a zvukovej stopy.  

Počas Bielej noci inštalácia nadobudne novú tvár v podobe monumentálnej kompozície a spojenia všetkých objektov v jeden celok na Rázusovom nábreží, kde bude súčasťou vodnej festivalovej trasy. 

Zdroj: Staré Mesto