Bratislava je slobodná už 75 rokov

1722

V týchto dňoch si okrúhle výročie oslobodenia Bratislavy pripomíname v tichosti. Náš život sa dostal do tieňa potrebných krízových opatrení a preto sa nekonajú žiadne oficiálne oslavy.

Ja som si prišiel uctiť pamiatku tisícov Rusov, Ukrajincov, Rumunov a osloboditeľov iných národnosti aspoň symbolickou kyticou. Pripomíname si hrdinstvo tých, ktorí po rokoch vojnových útrap prispeli k našej slobode a pomohli poraziť nacistické Nemecko. Predčasne vyhasnuté životy našich osloboditeľov sa nedajú nahradiť. Každý, kto obetoval svoj život pri oslobodzovaní nielen nášho hlavného mesta, ale celej našej vlasti, si zaslúži aj po rokoch našu vďaku,“ povedal predseda BSK Juraj Droba.

Mnohí si dnes dostatočne neuvedomujeme, čo všetko mier dáva a naopak čo všetko vojna berie. „V našej pamäti musí zostávať memento vojny rovnako tak, ako v našich srdciach zostáva úcta k hrdinstvu všetkých bojovníkov proti nacizmu a fašizmu. 75 rokov sú tri ľudské generácie, ktoré vďaka aj v Bratislave pochovaným mladým vojakom a vojačkám, mohli prežiť svoj život v mierových časoch a bez strachu z hrôz vojny,“ dodáva župan.

Pri výročí oslobodenia Bratislavy si pripomeňme, že oslobodené boli v tomto čase aj ďalšie mestá našej župy – Malacky, Pezinok, Senec. Česť vašej pamiatke, hrdinovia!