Bratislava prijala nové opatrenia proti šíreniu ochorenia COVID-19

6219
Zdroj: FB

V sobotu 3. apríla informoval o novo prijatých opatreniach proti šíreniu ochorenia COVID-19 hovorca bratislavského magistrátu Peter Bubla.

„Mesto rozširuje pomoc pre seniorov. Nové opatrenia sa týkajú aj mestskej hromadnej dopravy zamerané na dodržiavanie bezpečného odstupu cestujúcich vo vozidlách MHD a intenzívnejšiu dezinfekciu vozidiel,“ uviedol magistrát.

Posilnené hliadky na často navštevovaných miestach

Vzhľadom na pekné počasie boli počas víkendu posilnené hliadky mestskej polície najmä na obľúbených a často navštevovaných miestach v Bratislave, aby dohliadli na dodržiavanie odporúčaní hygieny a Ústredného krízového štábu SR.

Je prirodzené, že pekné počasie ľudí láka von. Preto na základe skúseností z predchádzajúcich dní ešte viac mesto zintenzívnilo informačnú kampaň na obľúbených miestach Bratislavčanov, ako je hrádza pri Dunaji, Železná studnička, Koliba, Kamzík, nábrežie Dunaja, Sad Janka Kráľa či Devín.  Pripájame sa k výzve mesta, ktoré prosí Bratislavčanov aby zvážili vstup na tieto miesta, prípadne radšej zvolili iné menej frekventované lokality.

Hygienické stanice pre bezdomovcov

Pre ľudí bez domova mesto v spolupráci s armádou zabezpečilo prvé tri hygienické stanice v meste – na Námestí hraničiarov v Petržalke, vo Vrakuni pri Pentagone a na Námestí SNP.

Ide o cisterny s pitnou vodou napojené na žľaby. Opatrenie má pomôcť, aby ľudia bez domova mali zabezpečený prístup k pitnej vode a k základnej hygiene.

Pomoc pre seniorov

Ďalšie opatrenie je zamerané na pomoc pre seniorov.

„Hlavné mesto už pred časom spustilo telefonickú infolinku pre seniorov, ktorá funguje od 8:00 do 17:00 každý deň a poskytuje pomoc a poradenstvo pre túto najzraniteľnejšiu skupinu Bratislavčanov. Na senior linku najnovšie pribudnú psychológovia v časoch medzi 13:00 a 17:00 v pondelok až piatok. Seniorom budú pomáhať zvládať stres a nával informácií,“ uvádza mesto.

Opatrenia Dopravného podniku Bratislava

Po sérii už prijatých opatrení prijíma ďalšie opatrenia aj Dopravný podnik Bratislava.

Na vozidlách MHD a zastávkach budú nové oznamy, ktoré vyzývajú na dodržiavanie bezpečného odstupu cestujúcich vo vozidlách MHD. Cestujúci by mali obsadzovať iba sedadlá pri okne. O opatreniach budú informovať aj akustické hlásenia vo vozidlách.

„Dopravný podnik naďalej pokračuje v každodennej dezinfekcii vozidiel. Navyše každý vodič dostal dezinfekciu na madlá a bol vydaný pokyn, aby aspoň jedenkrát počas služby vodič tieto madlá vyčistil dezinfekčným prostriedkom,“ doplnilo mesto.

Nad rámec toho budú vytvorené špeciálne služby, ktoré zabezpečia dezinfekciu vozidiel v premávke na konečných zastávkach.

Ak sa rozhodnete tráviť chvíľku voľného času vonku, nezabúdajte na rúško a dodržiavanie bezpečného odstupu od ďalších návštevníkov.