Bratislava zmení spôsob zberu a odvozu vytriedeného odpadu z rodinných domov

2226

Bratislava zmení spôsob zberu a prepravy vytriedeného papiera a plastov z rodinných domoch. Zber má byť po novom realizovaný od domu k domu priamo spred rodinných domov. So zmenou plánuje samospráva začať v júli v mestských častiach Staré Mesto, Petržalka, Podunajské Biskupice, Vrakuňa, Vajnory, Devínska Nová Ves a Devín.

Odpadu každoročne pribúda, rovnako tak znečistených zberných hniezd, na ktorých sa veľakrát nachádza odpad, ktorý tam nepatrí. Kontajnery sú preplnené a vytriedené suroviny znečistené.

Systém bude takzvane „vrecový“ a interval odvozu spred rodinných domov bude zabezpečený jedenkrát mesačne podľa harmonogramu. Do domácností dodajú na kalendárny mesiac dva kusy modrých vriec na papier a dva kusy žltých vriec na plasty, ktoré sú zbierané spolu s kompozitnými obalmi a kovmi.      

Po vyhodnotení prvej etapy zmeny zberu a odvozu vytriedeného odpadu z rodinných domov v Bratislave, ktorá bude trvať do konca roka 2020, sa tento systém bude postupne zavádzať na celom území hlavného mesta.

V súčasnosti je triedený zber odpadu z obalov v rodinných domoch zabezpečený prostredníctvom približne 250 zberných hniezd pre triedenie odpadu. Podľa analýzy triedeného zberu z roku 2019 je v Bratislave miera znečistenia triedeného zberu v prípade plastov až 25 percent a v prípade papiera 16,2 percenta.

Zavedením komfortnejšieho systému pre obyvateľov by sa úroveň vytriedenia mala podľa hlavného mesta zvýšiť. Odhaduje sa, že v rodinných domoch by obyvatelia mohli vytriediť až o 20 percent viac odpadu na efektívnejšie využitie.

Zdroj: TASR