Bratislavská vodárenská spoločnosť predstavila nový vzor pitnej fontány

1359

Pri príležitostní Svetového dňa vody Bratislavská vodárenská spoločnosť predstavila vzorovú pitnú fontánu, ktorú chce v nasledujúcich rokoch používať pri spolupráci so svojimi partnermi. Bezdotyková pitná fontána by mala odolať nepriazni počasia, je z nej možné si pohodlne načapovať vodu aj do vlastnej fľaše a smädní nezostanú ani vaši štvornohí miláčikovia. Tento model pitných fontán sa používa aj v zahraničí a BVS chce takto prispieť k obmedzeniu plastového odpadu v prírode.

„Pitné fontány na verejné priestranstvá patria a veríme, že v nasledujúcich rokoch sa s podobnými fontánami ľudia budú stretávať stále častejšie,“ povedal generálny riaditeľ BVS Peter Olajoš. Vďaka verejným pitným fontán sa budú môcť ľudia v mestách nie len napiť zdravej vody, ale si ju aj načapovať do vlastných fliaš, čo by malo znížiť používanie jednorazových plastov. „Aj touto formou chceme pomôcť prírode,“ dodal P. Olajoš.

Pitná fontánka nainštalovaná vo Vodárenskej záhradeje pilotným projektom. V priebehu tohto roka bude BVS vyhodnocovať jej prevádzku a zároveň bude hľadať partnerov spomedzi miest a obcí, ale aj súkromných spoločností, ktoré by mali záujem o jej zriadenie na verejných priestranstvách. Od budúceho roka by sa mali tieto fontány začať používať v celom regióne.

Pitná fontána je maximálne bezpečná. Funguje na základe bezdotykovej technológie, čo je mimoriadne dôležité hlavne v dnešných časoch. Okrem priameho pitia zároveň umožňuje pohodlne si načapovať vodu aj do fliaš. Fontána by mala odolať mrazu až do -7 stupňov Celzia a kvalita vody z fontány by sa nemala znížiť ani pri +45 stupňoch Celzia.

Zdroj: Bratislavská vodárenská spoločnosť, a.s.