Bratislavské bábkové divadlo bude s najmenšími divákmi rozvíjať ich vnímavosť

858

Divadlo uvádza premiéru novej inscenácie OkololO, v ktorej bude bez slov skúmať zákonitosti kruhu. Bratislavské bábkové divadlo pripravilo novú inscenáciu, ktorá je netypická nielen na pomery slovenského divadla. Herci totiž budú s publikom objavovať matematické a fyzikálne zákonitosti kruhu, a to úplne bez slov. Štyria herci premenia javisko na ihrisko a laboratórium zároveň. Tu budú spolu s divákmi od troch rokov skúmať kružnicu, kruh a guľu, ich tvar a pohyb, rovnako ako zákony zotrvačnosti, rotáciu, ale aj zemskú príťažlivosť a balans.

Interaktívne dielo OkololO režíruje Katarína Aulitisová, ktorá súčasne pôsobí ako umelecká šéfka divadla. „Chcela som vytvoriť pohybovo-vizuálne predstavenie pre najmenšieho diváka a myslím si, že ísť práve cestou skúmania tvarov je dobrý nápad. Deti od útleho veku totiž spoznávajú svet prostredníctvom tvarov, povrchov, vôní, zvukov. Je to dobrodružstvo, na konci ktorého je dospelák. Asi som zatúžila vrátiť sa na začiatok a skúmať svet znovu, spolu s deťmi,” hovorí Katarína Aulitisová.

Premiéra inscenácie OkololO sa uskutoční v piatok 1. apríla 2022, nasledovať budú prvé reprízy. „Pozývame všetkých detských divákov a ich rodičov. Bude to dobrodružstvo, hra a zážitok. Budeme sa gúľať, kotúľať, váľať, krbáľať, kopŕcať, pekne okrúhlo, doguľata a naguľato. Pretože všade okolo nás sú kruhy. Všetko cirkuluje, vzťahy, nálady, ročné obdobia, život, planéty. Všetci sme guľa – sme zemeguľa,” uzatvára Katarína Aulitisová.

V repertoári divadla tak pribudne nový experiment v žánri bábkového divadla, ktorý sa zaradí k jeho ďalším úspešným titulom. Len v tejto sezóne sa divadlu podarilo získať dve ocenenia Grand Prix za inscenácie Mauglí a Chronoškriatkovia. Bratislavské bábkové divadlo počas rekonštrukcie svojej budovy pôsobí v sále Radošinského naivného divadla na Záhradníckej 95. Predstavenie je vhodné pre deti od 3 rokov. Dĺžka predstavenia je 50 minút. Scénografiu pripravila Ivana Macková, choreografiu Jazmína Piktorová. Hudbu zložil Pavol Gajdoš, inscenáciu dramaturgicky zastrešil Peter Galdík. Účinkujú bábkoherci Frederika Kašiarová, Ľuboš Janák, Peter Pavlík a René Sorád. Vznik inscenácie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Zdroj: BBD