Chátrajúci hrad Biely Kameň sa v hodine dvanástej dočkal záchrany

1780

V online súťaži ste mohli svojím hlasom rozhodnúť, ktorý slovenský hrad dostane stavebný materiál na rekonštrukciu. Bratislavský kraj reprezentoval svätojurský hrad Biely Kameň, ktorému bez pomoci hrozil zánik. Po tesnom víťazstve sa čoskoro rozbehne jeho obnova. Hrad sme tiež podporili zo župnej Bratislavskej regionálnej dotačnej schémy.

„Prekrásny svätojurský hrad by bez pomoci postupne schátral. A to aj napriek obrovskej snahe občianskeho združenia Castrum Sancti Georgii a dobrovoľníkov. S veľkou radosťou som sa dnes ráno dozvedel, že v online súťaži vyhral Biely Kameň stavebný materiál na rekonštrukciu. Ďakujem vám všetkým, ktorí ste mu dali hlas. A naša župa ho podporila aj z Bratislavskej regionálnej dotačnej schémy. Klobúk dole pred skvelými ľuďmi, ktorí za hrad bojujú. Na brigádu pôjdem aj ja s kolegami zo župy a pomôcť môže každý z vás. Spoločne ho zachránime!,“ vyhlásil predseda BSK Juraj Droba.

História a zachovávanie pamiatok má pre ľudstvo veľmi veľkú hodnotu. Vďaka nim sa učíme o našom regióne, predkoch a ich spôsobe života. Na Slovensku máme mnoho hradov, zámkov a rôznych zrúcanín. Právom si zastávame prvé miesto v počte hradov na jedného obyvateľa. Určite ste počuli o krásnom hrade Biely Kameň, týčiacom sa nad Svätým Jurom. Táto zrúcanina už niekoľko storočí pomaly chradne. Získanie stavebného materiálu je skvelá správa a s obnovou sa začne už čoskoro. Ak bude miesto pre dobrovoľníkov, budeme vás informovať.

Foto: Facebook Hrad Biely Kameň