Bratislavské legendy: Aj vám hrad pripomína obrátený stolček?

15750

Naše hrady a zámky sú opradené legendami. Dnes vám prinášame tú o Bratislavskom hrade.

Hradní páni na Bratislavskom hrade sa raz ráno zobudili vo veľkom neporiadku. Voda z vedier bola vytečená, obrazy popadané, porcelán rozbitý. Grófka si zavolala strážcov a tí povedali, že bola pokojná hviezdna noc a zrazu akoby im obloha na hlavu spadla! Grófka pátrala ďalej a jedna múdra starenka jej prezradila, že to čarodejník Klingsor sa z času na čas vracia do rodného Nemecka a hrad obrátil, aby si na „stolčeku“ odpočinul a užil si výhľad na Dunaj. Legenda však hovorí, že keď ho grófka poprosila, aby si našiel na oddych iné miesto, čarodejník Klingsor súhlasil a odvtedy hrad stojí pevne na hradnom kopci. 

Táto povesť má mnoho verzií, azda najslávnejšia je tá od Márie Ďuríčkovej. Niektoré však hovoria o bratislavskom čertovi, ktorý miloval búrky a keď nejaká zúrila, hrad obrátil a pozoroval z neho hromy a blesky nad Dunajom a bratislavskými strechami.

Viete si na obrátenom hrade predstaviť odpočívajúceho čarodejníka či čerta? Spomeňte si na túto legendu, keď sa budete najbližšie prechádzať po hradbách