Bratislavské legendy: Duch kata na Michalskej veži

5437

V ďalšej časti nášho seriálu vám rozpovieme až dva desivé príbehy o dominante Starého Mesta, Michalskej veži.

Návštevníci Bratislavy vždy so zatajeným dychom počúvajú o našich mestských legendách, poznáte ich však aj vy? O tajomnej Michalskej veži kolujú hneď viaceré strašidelné príbehy.

Michalskú vežu v noci obchádza duch kata

Ak pôjdete popod Michalskú bránu v noci, mali by ste byť ticho. Jedine, ak by ste sa nebáli, že uvidíte ducha mestského kata. Ten totiž podľa starej legendy stále býva vo veži. Svedomie ho ťažilo natoľko, že jeho duša nemohla odpočívať. Aj keď totiž popravy vykonával na príkaz mestských pánov, vedel, že niektorí Bratislavčania neboli odsúdení spravodlivo. Ak ho zobudíte z nepokojného spánku, zíde dole za tým, kto ho vyrušil. A ak k nemu nebudete úctivý, môžete byť o hlavu kratší..

Vo veži máta aj zaľúbená Uršuľa

V noci môžete pod Michalskou bránou a v blízkych uličkách vidieť ďalšiu tajomnú postavu. Je to panna Uršuľa, ktorá podľa povesti bývala spolu s kamarátkou Agátou blízko veže. Obe sa zaľúbili do toho istého mládenca, ten si však vybral Agátu a Uršuľa ju od žiarlivosti obvinila z bosoráctva. V tej dobe neboli potrebné na usvedčenie dôkazy a Agáta zhorela na hranici. Uršule to samozrejme šťastie neprinieslo, utrápila sa na smrť a v čiernych šatách dodnes blúdi okolo veže a prosí o odpustenie.