Bratislavské legendy: Panenská veža na Devíne

10562

Hrad Devín sa vypína nad sútokom Dunaja a Moravy a je významnou súčasťou histórie Slovenska. V tomto dieli nášho seriálu o bratislavských legendách vám ho predstavíme ako dejisko tragickej lásky.

Ak ste boli niekedy na prechádzke okolo tohto majestátneho hradu, určite ste si všimli krásnu štíhlu vežičku s cimburím. Podľa starej povesti sa nazýva Panenská veža. Rozpráva príbeh lásky rytiera Mikuláša a krásnej Margaréty. Pán Devínskeho hradu Mikuláš sa zaľúbil do Margaréty z korutánskej rodiny, ktorej sa rytier ako budúci ženích pre ich dcéru nepozdával. Mikuláš ju preto uniesol, avšak ona sa do neho zaľúbila a s radosťou plánovali svadbu.

Skôr, ako k nej došlo, však na hrad vtrhol Margarétin strýko Rafael s ozbrojencami a dievčinu uniesli. Rytier ju dostihol a opäť uniesol na hrad, prípravy na svadbu sa urýchlili. V momente, ako si v hradnej kaplnke sľúbili lásku a vernosť, však opäť zarinčali zbrane. Tentokrát Rafael zvíťazil a Mikuláša zahnali práve do veže, v ktorej udatný rytier padol. Jeho nevesta z nej od žiaľu skočila do Dunaja. Tento smutný príbeh lásky si môžete pripomenúť, keď sa budete najbližšie túlať popri hradbách.

Zdroj: Vydavateľstvo Dajama/ Mestská časť Bratislava – Devín