Bratislavskú župu navštívil bývalý prezident Rudolf Schuster

359
Rudolf Schuster

V stredu 13. novembra 2024 sa na Úrade Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) uskutočnilo stretnutie s bývalým prezidentom Slovenskej republiky Rudolfom Schusterom. Na stretnutí sa zúčastnili vicežupanky Alžbeta Ožvaldová a Petra Hitková, ako aj riaditeľka úradu BSK Patrícia Mešťan.

Témou diskusie bola nielen politika, ale aj história, cestovanie či fotografovanie. Rudolf Schuster zdôraznil, že efektívne riadenie či už štátu alebo samospráv je kľúčové pre rozvoj krajiny. „Skúsenosti z regionálnej politiky sú neoceniteľné pri pôsobení na štátnej úrovni,“ uviedol Schuster, ktorý pred vstupom do veľkej politiky pôsobil ako primátor Košíc, kde inicioval modernizáciu mesta a zlepšenie infraštruktúry. „Ako primátor som sa snažil priniesť do Košíc nové impulzy a zlepšiť kvalitu života obyvateľov,“ povedal.

Vo svojich spomienkach sa dotkol aj obdobia, keď zastával funkciu predsedu Slovenskej národnej rady počas Nežnej revolúcie v roku 1989. „Našou úlohou bolo pokojnou a najmä mierovou cestou odovzdať moc a to sa podarilo. Ja som zažil vojnu ako desaťročný a nechcel som, aby som to musel zažiť znova,“ dodal.

Rudolf Schuster sa stal prvým priamo voleným prezidentom Slovenskej republiky. „Priama voľba prezidenta bola významným krokom v demokratizácii našej krajiny,“ poznamenal. Nebolo by to možné bez širokej dohody v Národnej rade.

Po ukončení funkcie prezidenta v roku 2004 sa Rudolf Schuster venoval viacerým aktivitám. Pokračoval v písaní a publikoval viacero kníh rôznych žánrov, predovšetkým literatúry faktu. Je autorom bezmála 60 kníh, rozhlasových pásiem a scenárov k dokumentárnym filmom. Vo svojom rodnom Medzeve si v novembri 2001 zriadil malé súkromné filmové múzeum.

Kto je Rudolf Schuster

Rudolf Schuster sa narodil 4. januára 1934 v Košiciach. Detstvo prežil v Medzeve, kde navštevoval základnú školu. Stredoškolské vzdelanie získal na Strednej priemyselnej škole stavebnej v Košiciach, ktorú ukončil v roku 1954. Následne pokračoval v štúdiu na Stavebnej fakulte Slovenskej vysokej školy technickej v Bratislave, kde v roku 1959 získal titul inžiniera.

Po ukončení vysokoškolského štúdia začal pracovať ako projektant v Krajskom poľnohospodárskom projektovom ústave v Bratislave. V rokoch 1960 až 1962 pôsobil ako asistent na Ústave hydrológie a hydrauliky Slovenskej akadémie vied. Následne prešiel do Východoslovenských železiarní v Košiciach, kde zastával rôzne pozície, vrátane vedúceho investičného oddelenia a technického asistenta podnikového riaditeľa.

V roku 1983 bol prvýkrát zvolený za primátora mesta Košice, kde pôsobil do roku 1986. V rokoch 1986 až 1989 zastával funkciu predsedu Východoslovenského krajského národného výboru. Počas Nežnej revolúcie v novembri 1989 bol zvolený za predsedu Slovenskej národnej rady, kde pôsobil do júna 1990.

V rokoch 1990 až 1992 pôsobil ako veľvyslanec Českej a Slovenskej Federatívnej Republiky v Kanade. Po návrate na Slovensko sa v rokoch 1994 až 1999 opäť ujal funkcie primátora Košíc. V tomto období významne prispel k rekonštrukcii historického centra mesta a zlepšeniu infraštruktúry.

V roku 1999 kandidoval v prvých priamych prezidentských voľbách na Slovensku a bol zvolený za prezidenta Slovenskej republiky. Funkciu zastával od 15. júna 1999 do 15. júna 2004. Po skončení prezidentského mandátu sa venoval literárnej tvorbe, cestovaniu a dokumentaristike. Je autorom viacerých kníh, najmä cestopisov a literatúry faktu.

Rudolf Schuster je známy svojou záľubou v cestovaní a dokumentovaní svojich ciest. Jeho literárna tvorba zahŕňa bezmála 60 kníh, rozhlasových pásiem a scenárov k dokumentárnym filmom. Vo svojom rodnom Medzeve si v novembri 2001 zriadil malé súkromné filmové múzeum.

V januári 2024 oslávil Rudolf Schuster svoje 90. narodeniny. Pri tejto príležitosti mu bola udelená Európska cena Karola IV. za prínos k európskej integrácii.

Kompletný fotoalbum nájdete tu.