Bývalá horáreň na Peknej ceste má opäť slúžiť ľuďom

2002

Jedna z budov v areáli bývalých muničných skladov na Peknej ceste, budovy pôvodnej horárne má opäť slúžiť ľuďom. Bývalá horáreň bude určená pre verejnosť ako pavilón na trávenie voľného času s grilovaním či ochutnávkou vína, rovnako bude zázemím pre ľudí vyrážajúcich do mestských lesov za turistikou či na bicykloch.

Z pôvodnej horárne sa dodnes zachovali klenbové priestory polo-zapustenej pivnice, ktoré však vôbec nie sú využívané napriek pomerne vysokej návštevnosti.

Môžete sa tešiť aj na viaceré herné a športové plochy a to ihrisko pre petanque, ohniská, vodné prvky, preliezky pre deti, stojany na bicykle. Pri obnove sa zachovajú aj pôvodné priestory polo-zapustenej pivnice horárne, bude zabezpečená sanácia muriva a podláh, aj doplnené osvetlenie, aby priestory mohli byť prístupné ľuďom zároveň bude obnovená aj studňa.

Niekdajšia horáreň je z prelomu 19. a 20. storočia, ktorú neskôr vo funkcii nahradila nová horáreň, a budova pôvodnej bola začlenená medzi budovy areálu muničných skladov. Prekrytie priestoru v tvare sedlovej strechy odkazuje na pôvodný vzhľad budovy. Väčšina prvkov je navrhnutých z prírodných alebo prírodne blízkych materiálov a rovnako sa snažia reflektovať históriu miesta.

Na jar bola otvorená nová cesta cez bývalé muničné sklady, odviezli sa vtedy z tohto územia tony stavebného odpadu a roky nahromadených smetí. Niekoľko budov sa už nedalo zachrániť.

Mestské lesy v Bratislave vybudovali paralelný chodník na Peknej ceste popri asfaltke cez areál bývalých muničných skladov. Cestička vznikla obnovením starého konského úvozu používaného ešte pred druhou svetovou vojnou.

Zdroj: Metropolitný inštitút Bratislavy