Čakáreň a registrácia na očkovanie: Otázky a odpovede

17063

„Najbližšie očkovacie centrum je príliš ďaleko, čo mám robiť?“

  • V súčasnosti sa v každom väčšom okresnom meste očkuje vakcínou od spoločnosti Pfizer, čo pokrýva tú najstaršiu časť populácie, ktorá by mohla mať väčší problém s dopravou.
  • Očkovania vakcínou od AstraZeneca pre mladšie ročníky 55 – 69 rokov je dnes dostupné minimálne v každom krajskom meste, ale pracujeme spolu s VÚC na tom, aby sa aj táto očkovacia sieť rozširovala.
  • Ak máte možnosť cestovať a dopraviť sa do očkovacieho centra, odporúčame dať sa zaočkovať čo najskôr. Je v našom spoločnom záujme, aby sme čo najrýchlejšie mali zaočkovaných čo najviac ľudí.
  • Mobilné očkovacie tímy v súčasnosti očkujú v domovoch sociálnych služieb, ale v budúcnosti budú očkovať aj imobilných ľudí jednotlivo.

„Všeobecný lekár mi neodporúčil očkovanie vakcínou od AstraZenecy, kedy sa bude posúvať veková hranica pre očkovanie vakcínou od Pfizeru?“

  • Ak vám váš lekár neodporúča očkovanie vakcínou od AstraZeneca, mali by ste počkať, kým sa neposunie veková hranica pre očkovanie vakcínami od Pfizeru a Moderny. Bude sa to diať v závislosti od naplnenosti kapacít pre očkovanie ľudí starších ako 70 rokov. Predpokladáme, že táto veková hranica sa bude znižovať v najbližších týždňoch.
  • Vo všeobecnosti ale neodporúčame vyčkávať, najlepšie je očkovať sa čo najskôr. Všetky aktuálne dostupné vakcíny sú účinné a bezpečné. Rovnako to platí aj pre vakcínu od AstraZeneca, jej bezpečnosť nedávno opakovane potvrdila EMA, zaočkovali sa ňou milióny ľudí po celom svete a práve dnes bola zverejnená ďalšia klinická štúdia v USA, ktorá opätovne potvrdzuje jej bezpečnosť a vysokú účinnosť (na 79% chráni pred symptomatickým priebehom ochorenia a na 100% chráni pred hospitalizáciami).

„Prečo si nemôžem vybrať vakcínu podľa vlastného výberu?“

  • V súčasnosti máme očkovanie vakcínou od AstraZeneca obmedzené len pre nižšie vekové skupiny a to je jeden z dôvodov, prečo nie je možné si voliť vakcínu podľa vlastného výberu. Je to bežný postup aj v iných krajinách.

„Kedy budu očkovaní ludia s chronickymi chorobami?“

  • Aktuálne je poradie očkovania nastavené striktne podľa veku. Chronické choroby sú často spojené s vyšším vekom, ale, samozrejme, nie je to tak vždy. Mladší ľudia s chronickými chorobami majú možnosť prihlásiť sa ako náhradníci a na zoznamoch náhradníkov sú prioritizovaní.

Zdroj: Ministerstvo zdravotníctva SR