Česká republika pre cudzincov takmer úplne zatvorila hranice. Pri vstupe do Francúzska a Portugalska potrebujete negatívny PCR test

1851

Česká republika od polnoci z piatka na sobotu 30. 1. zatvorí hranice pre takmer všetkých cudzincov. Vstúpiť na jej územie budú môcť len v nevyhnutných prípadoch. Informovala o tom Televízia Nova na svojej webovej stránke s odvolaním sa na české ministerstvo zahraničných vecí.

„Česká vláda sa rozhodla zakázať všetky cesty do Českej republiky, ktoré nie sú nevyhnutné. A to bez ohľadu na to, z akej krajiny (zelenej, oranžovej alebo červenej) cestujete. Rozhodnutie vstupuje do platnosti o polnoci z piatka na sobotu,“ oznámilo české ministerstvo zahraničných vecí na svojom účte na sociálnej sieti Twitter v anglickom jazyku.

Podľa zverejneného uznesenia majú z tohto pravidla výnimku napríklad cudzinci cestujúci do Česka za prácou, vzdelaním, na úrady alebo k lekárovi. Taktiež môžu prísť navštíviť rodinu, avšak iba v nevyhnutných prípadoch, ktoré uznesenie bližšie nešpecifikuje. Zákaz sa tiež netýka svadieb a pohrebov. Obmedzenie bude platiť, rovnako ako núdzový stav, najmenej do 14. februára.

Protiepidemické opatrenia na zabránenie šírenia nového koronavírusu česká vláda sprísnila naposledy vo štvrtok. Tieto pravidlá vstupujú do platnosti taktiež od polnoci z piatka na sobotu. Na dovolenku do hôr budú môcť občania ísť len do vlastných rekreačných objektov. Služobné cesty bude musieť pracovník absolvovať bez rodiny a preukázať sa potvrdením od zamestnávateľa alebo klienta.

Od polnoci 31. januára budú môcť vstúpiť občania Slovenskej republiky na územie Francúzska len s negatívnym výsledkom PCR testu na ochorenie COVID-19, nie starším ako 72 hodín. Výnimka z tejto povinnosti platí len pre pendlerov.

Francúzi budú musieť od 31. januára zatvoriť všetky predajne s rozlohou nad 20.000 metrov štvorcových. Predajne potravín zostanú otvorené.

To isté platí aj v prípade ak sa chystáte do Portugalska. Od polnoci 31. januára môžu vstúpiť občania SR na územie Portugalska len s negatívnym výsledkom PCR testu na ochorenie COVID-19, nie starším ako 72 hodín. Zároveň bude platiť 14-dňová karanténa. Výnimka z karantény bude platiť pre Slovákov, ktorí do Portugalska vstupujú „na nevyhnutnú cestu v trvaní max. 48 hodín“. Budú ale musieť rovnako predložiť negatívny PCR test nie starší ako 72 hodín pred nástupom na let a potvrdenie spiatočnej cesty (letenka).

Zdroj: TASR