Cestárska spoločnosť bratislavskej župy získala cenu za inteligentné meteostanice

926

Správca župných komunikácií Správa ciest Bratislavského samosprávneho kraja prišla pred nedávnom s novinkou na cestách. Ide o inteligentné meteostanice, ktoré nielenže monitorujú aktuálny stav počasia, ale na základe komunikácie s dátovou základňou SHMÚ dokážu robiť predikcie. A práve táto vychytávka získala cenu ITAPA 2022.

„Sľúbili sme, že vybudujeme cestársku spoločnosť na úrovni 21. storočia. A vďaka novým technológiám, ktorými komplexne rekonštruujeme cesty a aj takýmto inteligentným systémom sa nám to darí plniť. Uľahčuje nám to lepšie plánovať údržbu ciest, čo samozrejme šetrí aj finančné prostriedky,“ priblížil predseda BSK Juraj Droba.

Slávnostný galavečer ITAPA 2022 sa konal 1.12.2022 v Crowne Plaza Bratislava. Zástupcovia SC BSK získali 1. miesto v kategórii NAJINOVATÍVNEJŠÍ PROJEKT pod názvom ROWES – systém inteligentného riadenia zimnej údržby. SC BSK na ňom spolupracuje so SHMU a softvérovou spoločnosťou SOFTEC.

Celkovo má SC BSK šesť takýchto smart riešení. Umiestnené sú na Pezinskej Babe, Zochovej chate, v Hamuliakove, Malinove, Plaveckom Podhradí a na ceste Malacky – Rohožník. Inteligentné meteostanice najmä v zimnom období zabezpečia operatívnejší výkon zimnej údržby podľa stavu a povrchu vozovky a znižujú prevádzkové náklady. Výsledkom je spotrebovanie menšieho množstva posypového materiálu a zvýšenie bezpečnosti a prejazdnosti.

Ide o nízko nákladové IoT meteostanice, s výstupom na zimný dispečing SC BSK, doplnené o predikciu počasia s upozornením na výstrahy počas nadchádzajúcich 6, 12 a 24 hodín. Fungujú na solar a baterky, bez optického pripojenia, či potreby stavebného povolenia, nakoľko sa montujú na obyčajné stĺpiky na dopravné značenie. Preto vedia byť umiestnené prakticky kdekoľvek. SC BSK si preto vybrala lokality, kde sa historicky opakujú námrazy, či záveje.

Župný správca komunikácií plánuje aj naďalej pokračovať vo zvolených technológiách, nakoľko už i v praxi badať zvýšenie bezpečnosti na spravovaných komunikáciách. Rovnako je to cenné aj pre dispečerskú službu SCBSK pre ďalšie operatívne a optimálne zabezpečenie bežnej a zimnej údržby.