Cez mobilnú aplikáciu sa v roku 2019 predalo 1,8 milióna cestovných lístkov

1349

Počet používateľov mobilnej aplikácie IDS BK neustále rastie. Bratislavská integrovaná doprava zaznamenala s výnimkou letného obdobia každomesačný nárast predaja cestovných lístkov.

„Mobilná aplikácia IDS BK poskytuje užívateľom komplexný balík služieb – cestovné poriadky všetkých liniek IDS BK, vyhľadávanie spojení vrátane prestupov a nákup cestovných lístkov so zľavou 10 %. Preto nás teší, že od jej spustenia zaznamenávame kontinuálny nárast počtu jej užívateľov,“ povedala generálna riaditeľka Bratislavskej integrovanej dopravy, a. s., Zuzana Horčíková.

V roku 2019 sa prostredníctvom mobilnej aplikácie IDS BK predalo 1,8 milióna cestovných lístkov. Pre porovnanie v januári bol ich počet 58-tisíc a v decembri už 235-tisíc.

Najväčší medzimesačný nárast predaja cestovných lístkov nastal v októbri, keď ich bolo predaných takmer 222-tisíc (v septembri sa predalo necelých 188-tisíc lístkov). Ten spôsobilo zavedenie zľavy vo výške 10 % a tiež skrátenie času od zakúpenia po začiatok platnosti na 30 sekúnd.

„Od spustenia aplikácie do prevádzky na jeseň 2018 sme už uskutočnili viacero zmien. Okrem skrátenia ochrannej doby po kúpe lístka z minúty na 30 sekúnd či zavedenia 10-percentnej zľavy sme napríklad pridali možnosť pre študentov spárovať aplikáciu so systémom ISIC. Po nahratí karty aplikácia ISIC pri nákupe lístka automaticky ponúkne z vyhľadávača zľavnené cestovné lístky. Do budúcnosti plánujeme v aplikácii zaviesť aj nákup predplatných cestovných lístkov. Chystáme zlepšenie vyhľadávania spojení a napríklad zobrazenie trasy na mape či ďalšie zlepšenia,“ uviedol vedúci oddelenia ekonomiky dopravy BID Miloš Kubalík.

Cestovné lístky zakúpené v mobilnej aplikácii IDS BK sú platné na všetkých linkách IDS BK. Ich držitelia môžu podľa potreby kombinovať spoje Dopravného podniku Bratislava (linky 1 – 212, linky X, linky N), RegioJetu (linka S70), Slovak Lines (215 – 740) a Železničnej spoločnosti Slovensko (S20 – S65).

Od 1. augusta 2019 môžu cestujúci s lístkami IDS BK prestúpiť a cestovať už aj na železničnú stanicu v Trnave (linky S50 a S55).

Stiahnutie mobilnej aplikácie IDS BK z App Store a Google Play je pre všetkých cestujúcich bezplatné.

Pre pravidelných cestujúcich sú výhodnejšie predplatné cestovné lístky

Predplatný cestovný lístok (PCL) umožňuje cestujúcemu neobmedzené cestovanie počas trvania platnosti a vo všetkých zakúpených zónach – ráno, v noci aj cez víkendy.

„Držiteľ predplatného cestovného lístka môže počas jeho platnosti uskutočniť neobmedzený počet jázd, nastúpiť a vystúpiť na ktorejkoľvek zastávke v zónach, ktoré si zakúpil. Môže využívať spoje všetkých dopravcov, zapojených do Integrovaného dopravného systému v Bratislavskom kraji, ak jazdia v zónach, ktoré si cestujúci zakúpil. Držiteľ PCL môže neobmedzene prestupovať medzi jednotlivými linkami, aby sa čo najrýchlejšie a najpohodlnejšie dostal do cieľa svojej cesty,“ povedala generálna riaditeľka Bratislavskej integrovanej dopravy, a. s., Zuzana Horčíková.

Predplatný cestovný lístok je výhodný pre cestujúcich, ktorí pravidelne cestujú verejnou hromadnou dopravou. PCL je lacnejší ako každodenné kupovanie cestovných lístkov a cestujúci po jeho zakúpení už nepotrebujú hotovosť na kúpu jednorazového cestovného lístka.

Predplatné cestovné lístky platia:

  • v spojoch Dopravného podniku Bratislava (MHD)
  • vo vlakoch RegioJet (linka S70)
  • v regionálnych autobusových spojoch Slovak Lines
  • vo vlakoch Železničnej spoločnosti Slovensko (linky S8 – S65)

Ak v zakúpených zónach jazdia linky viacerých dopravcov, ktorí sú zapojení do IDS BK, držiteľ predplatného cestovného lístka môže na prepravu využiť ktorýkoľvek spoj dopravcu IDS BK.