Cez víkend sme spomínali na obete železnej opony a komunistický režim v bývalom Československu (VIDEO)

967

V dňoch 12. – 13. novembra 2022 sa odohral Víkend zatvorených hraníc a to na viacerých miestach v Bratislave. Podujatie tradične organizuje Bratislavský samosprávny kraj v spolupráci s Ústavom pamäti národa, OZ v Lepších časoch a mestskou časťou Devínska Nová Ves. Tento rok pribudol aj nový partner a bola ňou Nová Cvernovka, kde sa odohrala väčšina sobotného programu. Víkend zatvorených hraníc je spomienkou na obete železnej opony a komunistický režim v bývalom Československu.

Cieľom podujatia je pripomenúť totalitnú atmosféru na hraniciach a spomínať na obete železnej opony, ktorých túžba po slobode stála to najcennejšie – ľudský život. Unikátnosť bývalej štátnej hranice medzi Slovenskom a Rakúskom pripomínajú aktivity, ktoré širokej verejnosti prinášajú informácie o železnej opone. Tá nebola len deliacou čiarou dvoch kultúr – východu a západu, ale aj fyzickou prekážkou slobody.

Hlavným hosťom aktuálneho ročníka bol Josef Hlavatý z Českej republiky, ktorému sa v roku 1988 podarilo spolu s trojročným synom utiecť cez železnú oponu podomácky vyrobeným rogalom. Jeho odvážnemu činu sme venovali predstavenie Krídlo, ktoré odohrali herci Túlavého divadla. Diváci mali možnosť po predstavení diskutovať s pánom Hlavatým. Návštevníci mali možnosť zažiť dva dni hodnotného programu: prehliadku železnej opony dobovým autobusom s hranými scénkami hercov z Bieleho divadla, workshop pre deti a ich rodičov o cestovaní v socializme, branné cvičenie či komentovanú prehliadku výstavou Králové Šumavy.

Druhy deň programu sa uskutočnil v Devínskej Novej Vsi, najmä pod Cyklomostom slobody. Rozdávali sa výjazdné doložky a pečiatky, bez ktorých sa ľudia nemohli dostať do Rakúska. Študenti Konzervatória v Bratislave interpretovali skladby Nežnej revolúcie. Na pódiu vystúpili pamätníci, ktorí spomínali na svoje úteky cez prísne stráženú hranicu, medzi nimi aj Josef Hlavatý a pre menších návštevníkov sme pripravili branné cvičenie. Záver patril pietnej spomienke na 42 doposiaľ zdokumentovaných obetí na slovenskom úseku železnej opony s kladením vencov a sviečok k pamätníku.

Pred oficiálnym programom Víkendu zatvorených hraníc sa v piatok 11. novembra 2022 uskutočnil workshop o živote v totalite pre učiteľov bratislavských škôl.

Ďakujeme všetkým zúčastneným. Veríme, že každý mal možnosť aspoň na chvíľu sa zamyslieť nad zmyslom slobody, v ktorej môžeme žiť.

Viac fotografií a videá z Víkendu zatvorených hraníc nájdete TU.

Zdroj: BSK/Jana Šantavá