Chata na Slnečných jazerách vydala svoje tajomstvo

1587

Nikto nevedel, že do chaty na južnej strane Slnečných jazier je zamurovaný železničný vagón, a nie hocijaký! Majiteľ chaty ponúkol vozeň Železničnému múzeu SR. Najprv sa predpokladalo, že patril do súpravy prezidentského vlaku T. G. Masaryka, pretože vozeň do začiatku 70-tych rokov XX. storočia slúžil vláde ČSSR na reprezentačné účely.

Podľa čísla podvozku však bolo zistené, že vagón bol vozňom č. 9 vlaku Miklósa Horthyho zvaný Turán, ktorý sa v závere II. sv. vojny ocitol na českom území a bol skonfiškovaný povojnovou vládou ČSR. Vo vozni je kuchyňa, tri spálne a jedáleň so stolom pre osem osôb.

Zamurovaním bol vagón ideálne zakonzervovaný a donedávna bol najzachovalejším vozňom súpravy Turán. Žiaľ interiér bol značne poškodený nedávnymi nájazdmi vykrádačov a bezdomovcov.

Nemý svedok histórie XX. storočia sa dnes vydal na cestu do Železničného múzea v Budapešti, kde bude zrekonštruovaný podľa pôvodnej technickej dokumentácie, a stane sa súčasťou jeho expozície. Aj Mestské múzeum v Senci si príde na svoje. Do jeho zbierky pribudne zrekonštruovaná časť nábytku, prípadne nejaká súčasť technického vybavenia vozňa. Všetky náklady demontáže a prepravy sú hradené z rozpočtu Ministerstva ľudských zdrojov Maďarska.

Celú zložitú logistickú operáciu riadil železničný nadšenec, nezištne spolupracujúci so Železničným múzeom SR László Darázs v súčinnosti s Mestským múzeom v Senci a s príslušnými odbormi mesta Senec.

Zdroj: Senec