Chudobný bohatý región: Spoločne so starostami bojujeme za viac eurofondov pre kraj

1024

Bratislavský kraj má mnoho problémov a to nielen v hlavnom meste, ale na celom území. Župan Juraj Droba vysvetľuje, prečo je dôležité, aby Európska únia zmenila kritériá, podľa ktorých hodnotí „bohatstvo“. Zároveň vyzýva starostov, aby sme spoločne vybojovali viac peňazí pre celý región.

„Už viac ako jeden a pol roka počúvate o novom programovom období a eurofondoch na najbližších 7 rokov. A po celý čas sa snažíme Európsku komisiu aj našu vládu presvedčiť, že ich nutne potrebuje aj náš, takzvaný bohatý región. Ale je Bratislavský kraj ozaj bohatý? Viete, prečo sme na 13. mieste spomedzi všetkých regiónov EÚ? Pretože sa berie do úvahy celé HDP vytvorené v regióne. Aj keď u nás zostáva len jeho časť, pretože je na základe solidarity distribuované aj do ostatných slovenských regiónov. A viete, čím sa naše „bratislavské“ HDP delí? Cenami spotrebiteľského koša, ale celoslovenskými. V očiach Únie preto vyzeráme prehnane bohato. V podstate si v Bruseli myslia, že si z bratislavských platov kupujeme byty za ceny ako na Liptove. No a tak ako župan nemám z čoho riešiť naše zásadné problémy. Tie, ktoré zažívate každý deň spolu so mnou.

Doprava kolabuje nielen v Bratislave, musíme posilniť najmä tú koľajovú. Kvôli zmene klímy čelíme horúčavám a záplavám, musíme riešiť zadržiavanie vody v území a podporiť zeleň. Potrebujeme nové bezpečné cyklotrasy. Ročne sa k nám prisťahuje 8 tisíc nových obyvateľov a tí vytvoria obrovský tlak na verejnú infraštruktúru, chýbajú miesta v škôlkach a školách. Sme kraj s najrýchlejším trendom starnutia a musíme investovať do zdravotníctva a sociálnych služieb. Naše problémy sú alarmujúce a bez európskych peňazí ich nevyriešime. Každú jednu oblasť nášho života pre vás postupne rozoberiem a na faktoch vám ukážem, prečo do nej musíme eurofondy investovať. Prvá bude doprava, druhé životné prostredie. Lebo tie nás pália najviac. Bojujem ďalej.

Stiahnite si náš Program hospodárskeho a sociálneho rozvoja: