Čierna skládka v Podunajských Biskupiciach bude čoskoro minulosťou

1394

Čierne skládky komunálneho odpadu sú veľkou škvrnou a hanbou celej našej spoločnosti. Bojujú s nimi asi všetky samosprávy na Slovensku, ktoré zároveň aj kryjú nemalé čiastky zo svojich rozpočtov na ich likvidáciu.

Vznikajú neraz rýchlejšie, ako sa ich darí likvidovať. Pre svoje okolie prinášajú viacero problémov. V prvom rade je to environmentálna záťaž a estetická stránka, veď často zdobia inak malebné zákutia obcí, miest a okolitej prírody. V druhom je to hygienicko- epidemiologický problém. Svojou existenciou totiž podstatne zhoršujú situáciu okolo výskytu hlodavcov, najmä potkanov, obťažujúceho hmyzu a ploštíc. V neposlednom rade znamenajú aj značné riziko nebezpečných chorôb (napríklad žltačka) pre deti, ktoré v návale „odvahy a v snahe o dobrodružstvo“ sa vydajú takto poznačené územie preskúmať.

Jedna z čiernych skládok v mestskej časti Podunajské Biskupice sa nachádza na pozemku Poľnohospodárskeho družstva. Svojím charakterom poukazuje na zberateľskú činnosť najnižších sociálnych skupín a na zbavovanie sa nepotrebných vecí, pozostatkov po upratovaní pivníc a garáží, ojazdených pneumatík, stavebného odpadu a dokonca aj biologicky rozložiteľného odpadu nezodpovednými obyvateľmi.

Vyriešiť nedobrú situáciu sa rozhodol starosta mestskej časti Zoltán Pék iniciovaním stretnutia s predsedom predstavenstva Poľnohospodárskeho družstva Podunajské Biskupice Mariánom Haškom. Výsledkom stretnutia je dohoda o spolupráci pri jej likvidácií. Poľnohospodárske družstvo poskytne potrebné mechanizmy a súčinnosť zamestnancom oddelenia životného prostredia, odpadového a cestného hospodárstva, aby sa po Veľkej noci táto čierna skládka stala minulosťou. Zostáva už len vyriešiť asi najťažší problém, zabezpečiť, aby sa odpad v tejto lokalite opäť nezačal hromadiť.

Zdroj: Podunajské Biskupice