Cintoríny budú počas Dušičiek otvorené dlhšie

448

Cintoríny v Bratislave budú mať počas Dušičiek predĺžené otváracie hodiny. V termíne od 1. do 8. novembra budú otvorené od 7.00 do 20.00 h. Posilnené budú aj protipožiarne hliadky, ktoré budú monitorovať bezpečnosť na cintorínoch a dohliadať na prevenciu vzniku požiarov zo zapálených sviečok. Priblížila to Katarína Šemberová z bratislavského mestského pohrebníctva Marianum s tým, že v novembri sú cintoríny bežne otvorené od 7.00 do 17.00 h.

Mimoriadne otváracie hodiny budú mať aj správy cintorínov na Šafárikovom námestí, Cintoríne Vrakuňa a v Krematóriu. V termíne 29. októbra až 1. novembra budú mať otvorené od 8.00 do 12.00 h a následne od 12.30 do 17.00 h. „Návštevníci a nájomcovia hrobových miest tak budú vedieť vybaviť aj mimo bežných otváracích hodín platby za nájmy, prepisy, zmluvy hrobových, urnových či hrobkových miest,“ doplnila Šemberová.        

Ozrejmila, že návštevníci cintorínov s uprednostnením ťažko zdravotne postihnutých, dôchodcov či iných ľudí so zdravotným obmedzením budú mať počas niektorých dní k dispozícii bezplatný odvoz elektromobilom až k hrobovému miestu. „Odvoz elektromobilom bude na cintorínoch Vrakuňa, Slávičie údolie a v bratislavskom Krematóriu – urnovom háji,“ spresnila.

Počas obdobia Dušičiek budú podľa nej z dôvodu vzniku väčšieho množstva odpadu vývozy každý deň vrátane nedele. Vyzvala ľudí, aby v čo najväčšej miere triedili odpad vznikajúci na cintorínoch. Zároveň upozornila na ostražitosť. „V súvislosti so zvýšenou návštevnosťou cintorínov, ako aj pohybu ľudí, čo radi využívajú zlodeji či podvodníci, odporúčame návštevníkom cintorínov, aby dbali na opatrnosť a strážili si svoje osobné veci,“ podotkla.

Zdroj: TASR