Čo je nové v Malokarpatskej knižnici v Pezinku?

985

Knižnica je otvorená. Knihy je potrebné vopred objednať.

V stredu, 27. januára 2021, sme otvorili bránu a vpustili dnu prvých čitateľov, po veľmi dlhej dobe. Dovtedy sme denne odpisovali na e-maily čitateľov: Nie, bohužiaľ, ešte stále k nám nie je možné prísť. Niektorí nám aj telefonovali a denne sa našlo aj zopár vytrvalcov, ktorí nám zaklopali na okno s otázkou, či sa náhodou niečo nezmenilo.

Máme medzistav. Ešte stále sa nedá prechádzať medzi regálmi a vyberať si knihy podľa toho, ako nás oslovili z police. Musíme vziať na milosť počítač alebo mobil a pomocou nich sa prehrabávať v online katalógu knižnice. Podaktorí čitatelia povedali, že sa takto v katalógu hrabali prvýkrát. A tiež aj to, že pri takomto prehľadávaní kníh naďabili na knihy, ktoré by inak možno prehliadli.

„Ja sa tak teším, že ste konečne otvorili!“ teší sa jedna z prvých stredajších čitateliek a tanečným krokom odchádza so svojimi knihami dolu schodmi.

„Syn si vygúglil, že ste otvorení, tak ma vyhnal po knihy,“ smeje sa pani, ktorá prišla s dvoma deťmi. Každé malo objednanú svoju kôpku.

Každú chvíľu nám pípa počítač a oznamuje, že prišla nová objednávka. Po oddeleniach sa šúpu rýchle kroky a ozýva sa mrmlanie mantry knihovníčok. Každá má tú svoju. Jedna si šomre: „Ki.., Kin…, Kip…, Kipling! Mám!“ Iná si ide svoje: „Tu tá kniha má byť, prečo tu nie je? … a aha, tu je!“. Vo štvrtok okolo obeda premýšľame, kam budeme ukladať stále nové a nové objednávky.

Knihovníčky behajú s papiermi v ruke a chystajú pre čitateľov knižné kôpky. Niektoré knihy sú nachystané hneď, iné sú na nachystanie náročnejšie. Náš sotfware na toto nie je uspôsobený. Stáva sa, že čitatelia si v katalógu urobia wishlist a predpokladajú, že to je objednávkový režim a čudujú sa, ak objednávka nie je nachystaná.

Nie každý ale zvláda technológie. V chodbe pred oddelením stojí staršia pani a pýta si „niečo lekárske“. Iná túži po príbehoch o mafii. A po novom je obľúbeným žánrom starších dám aj severské krimi.

Nepríjemné situácie nenechajú na seba dlho čakať a objavujú sa zábudlivci bez potvrdení o testovaní. „Načo vám to je?“ rozčuľuje sa čitateľ, „mne nič nie je!“

Nejasne postavené nariadenia nám komplikujú prácu. Viacero čitateľov seniorov sa nedalo testovať v presvedčení, že oni aj tak môžu ísť všade. Do knižnice je však potrebný negatívny výsledok z testu a teda nemôžu využiť služby knižnice. Väčšina to nevzala práve najlepšie.

A deti? Opäť sa vidíme aspoň takto cez dvere. Veľké oči nad rúškom sa rozsvietia, pretože sme im nachystali Labkovú patrolu, príbehy o Materovi, či diel Harryho Pottera. Obchádzajú aj leporelá, a náučná literatúra. Nie všetko je na nete.

V stredu sme nachystali takmer  60 objednávok a  čitatelia vyzdvihli ešte v ten istý deň 273. Vo štvrtok sme pokračovali v začatom tempe. Návštevy sú zatiaľ rozložené na celý deň a tlačenica nevzniká.  

Niektoré objednávky pripomínajú recept.

2x Vláčik Tomáš

2x Krtko

1x Labková patrola

Opica Škorica – ružová

Zatiaľ sa neopakovala situácia s predchádzajúceho obdobia, keď sme prichytili čitateľa v pomerne pokročilom veku, ako lezie cez stôl, ktorým boli zatarasené dvere do oddelenia.

Požičiavame v objednávkovom režime a so skrátenými výpožičnými hodinami. Veľa ľudí sa pýta dokedy a my nevieme.

Ale je príjemné vedieť, že knihy sa opäť vybrali do sveta.

Zdroj: Malokarpatská knižnica v Pezinku

Viac informácií nájdete na : www.kniznicapezinok.sk