Čo robiť, ak mám myšlienky na ukončenie života práve teraz?

1427

Napriek tomu, že práve teraz môžeš prežívať niečo, čo Ťa veľmi bolí, skús urobiť týchto pár krokov, ktoré môžu byť práve v tejto chvíli užitočné.

Odlož to a dopraj si čas

Myšlienka, ktorú máš teraz v hlave, sa nemusí stať realitou. Nemusíš konať podľa nej. Dopraj si 24 hodín – dohodni sa sám/sama so sebou, že najbližších 24 hodín si neublížiš, ale využiješ tento čas na rozhovor s niekým, komu dôveruješ a komu povieš o svojich myšlienkach, pocitoch aj potrebách. Neostávaj v týchto chvíľach osamote. Ak máš pocit, že teraz v Tvojom okolí nie je nikto, komu o tom chceš povedať, môžeš využiť nonstop dostupnú anonymnú pomoc na IPčko.sk, cez e-mailovú poradňu pomoc@ipcko.sk a na Krízovej linke pomoci 0800 500 333. Nemáš čo stratiť. Obrátiť sa na anonymnú bezplatnú nonstop dostupnú linku pomoci IPčko.sk, e-mailovú poradňu pomoc@ipcko.sk alebo Krízovú linku pomoci je skvelý spôsob, ako zo seba všetky tie pocity, s ktorými bojuješ dostať a získať užitočné informácie a možnosti, ako sa so svojimi ťažkosťami vyrovnať. Ak chceš pomôcť sebe alebo niekomu inému, je to skvelé miesto, kde začať.

Bezpečie a bezpečnostný plán

Nájdi si miesto, kde sa cítiš bezpečne, a choď tam. Odlož veci, ktorými by si si mohol/mohla ublížiť alebo o to požiadaj niekoho, kto je pri Tebe. Napíš si zoznam telefónnych čísel priateľov, rodiny, psychológa, lekára a liniek pomoci, ktorí Ti pomôžu, keď Ti bude ťažko.

Nenechaj si to pre seba

Prvým krokom k zvládnutiu myšlienok na ukončenie života je hovoriť o nich a podeliť sa o ne s niekým, komu dôveruješ. Ak by sa stalo, že človek, s ktorým o tom hovoríš, Tvojej situácii dostatočne nerozumie, skontaktuj sa s niekým ďalším. Môže to byť priateľ, rodina, odborník, učiteľ, lekár alebo poradca na linke pomoci. Rozprávanie o myšlienkach a pocitoch napomáha uvoľniť tlak, ktorý cítiš. Pokús sa byť s niekým v kontakte každý deň.

Denný režim

Vytvor si a napíš rozvrh svojho dňa. Snaž sa ho dodržiavať, nech sa deje čokoľvek, najmä vo chvíľach, keď cítiš, že nie si OK.

RIEŠENIA EXISTUJÚ, ALE PRE BOLESŤ ICH MOŽNO NEVIDÍŠ

Čo mi robí a robilo radosť

Venuj sa aktivitám, ktoré Ti robia radosť alebo pri ktorých sa, čo i len na chvíľku cítiš lepšie. Keď máš pocit, že je tých vecí teraz málo, vráť sa k tým, ktoré Ťa bavili predtým.

Môj cieľ

Aký je Tvoj cieľ? Kam chceš cestovať? Akú knihu si chceš prečítať? Čo nové sa chceš naučiť? S kým sa chceš stretnúť? Zapíš si svoje ciele a sny a daj si ich na miesto, kde ich budeš vidieť alebo do svojho denníka, v ktorom si môžeš listovať vo chvíľach, keď potrebuješ povzbudiť, ale aj vo chvíľach, keď Ti je lepšie a chceš sa k nim priblížiť.

Ak pre to, ako ťažko Ti je, v súčasnosti nemáš cieľ, ktorý by si chcel/chcela dosiahnuť, skús si spomenúť, po čom si túžil/túžila v minulosti. Ktoré z tých snov, hoc nie veľkých sa Ti podarilo naplniť? Čo všetko si pre to urobil/urobila? Na čosi v tom čase vyvinul/vyvinula výnimočnú energiu a kde sa vtedy vzala? Ako by Ti to, čo si kedysi urobil/urobila pre splnenie svojich snov, mohol/mohla využiť teraz na prekonanie toho náročného, čo prežívaš? 

Keď prežívame náročné chvíle, aj bežné činnosti sú zvyčajne výzvou. V každom dni si môžeš určiť niekoľko aktivít, ktoré je teraz pre Teba náročné robiť, no potrebuješ ich urobiť alebo Ti v minulosti prinášali radosť. Napr. pripraviť si 1 teplé jedlo, upratať 1 miestnosť v dome/byte, polhodinku maľovať alebo ísť na hodinovú prechádzku, von s niekým známym…

Pohyb

Každý deň si skús dopriať nejaký pohyb – vychádzku do prírody, turistiku, bicykel, jogu…čokoľvek, pri čom sa budeš cítiť lepšie.

JE OK, AK NIE SI OK. POMOC EXISTUJE: KLIKNI SEM

  • Nezostávaj s tým, čo sa deje osamote, pretože samota môže tieto myšlienky zhoršiť.
  • Volaj, napíš, navštív alebo sa stretni s niekým, kto bude pre Teba oporou.
  • Možno premýšľaš nad tým, že ťaživé myšlienky zaženieš alkoholom či drogami. Nerob to. Pod ich vplyvom môžu byť tieto myšlienky ešte intenzívnejšie. Vo chvíľach, keď máš myšlienky na ukončenie života, pokús sa alkohol alebo drogy odložiť, zamknúť či vyhodiť. Opäť o to môžeš požiadať aj niekoho blízkeho.
  • Nahraď činnosti a odlož veci, ktoré zhoršujú Tvoje pocity a myšlienky, napríklad ak počúvaš hudbu, pri ktorej sa cítiš smutne, pusti si inú, veselšiu, odlož fotografie, listy, ktoré v Tebe môžu vyvolávať negatívne a smutné pocity. Aj keď to môže byť náročné, pokús sa rozptýliť svoje myšlienky, lebo práve tým, že im venuješ veľkú pozornosť, ich môžeš ešte posilniť. Na rozptýlenie môžeš vyskúšať niečo z toho, čo sme opísali vyššie.