Čo robiť, keď negatívny certifikát stratíš alebo zničíš? Fotka certifikátu v mobile nestačí

3762

Stratili ste negatívny certifikát? Čo teraz? Nový vám nevydajú, zachrániť vás môže druhé kolo celoplošného testovania alebo RT-PCR test. Pre tých, ktorí stratia alebo znehodnotia svoj negatívny certifikát, platí režim ako pre tých, ktorí na test vôbec nešli.  

Každý, kto sa počas uplynulého víkendu zúčastnil testovania a nemá pozitívny výsledok testu, by mal byť majiteľom modro-bieleho certifikátu, ktorý mu zabezpečuje voľný pohyb po Slovensku. Môže ho od občanov vyžadovať zamestnávateľ, obchody či prevádzkovatelia budov. Rovnako certifikát zabezpečuje možnosť voľného pohybu po krajine. Pre ľudí, ktorí sa testovať neboli, totiž až do 9. novembra platí prísny zákaz vychádzania. 

Fotka v telefóne nestačí

Mnohí z obavy, že certifikát stratí si svoj výsledok fotí do telefónu. Hoci je táto verzia trvalejším dôkazom, polícia ho neuznáva. Ľudia preto musia mať pri sebe stále papierovú a originálnu verziu, ktorá je ošetrená ochrannými prvkami, aby sa zabránilo jej falšovaniu. 

Čo však v prípade, že ste sa síce testovať boli, dostali ste negatívny certifikát, no kvôli vlastnej alebo cudzej chybe ste oň prišiel? 

Ak ste stratili certifikát antigénového testu, ktorý bol vydaný v rámci 1. kola celoplošného testovania, je potrebné, aby ste sa preukázali negatívnym RT-PCR testom. Kým nebudete mať potvrdenie o negatívnom výsledku, musíte zostať v karanténe pokým neabsolvujete 2.kolo celoplošného testovania.

Bezpríznakový pacient si musí PCR test platiť sám. Výsledok môžete dostať už v daný deň testovania, ale aj o pár dní, najviac však do 96 hodín.

Zdroj: Ministerstvo zdravotníctva, Regionálny úrad verejného zdravotníctva