Čo ukrýva archeologické nálezisko v Podunajských Biskupiciach?

6015
Archeologický výskum Podunajské Biskupice

Na území katastra Podunajských Biskupíc sa podarilo objaviť 1300 rokov staré pohrebisko z obdobia avarského kaganátu. Ide o lokalitu, ktorú už poznáme niekoľko rokov. Objavená bola vďaka výstavbe nultého obchvatu Bratislavy.

„Tento rok sa nám podarilo obnoviť archeologický výskum. Otvorili sme plochu s rozmermi 10 x 40 metrov, na ktorej sa nachádza približne 130 hrobov. Prekvapivým nálezom spomedzi inventáru v ženských hroboch bol nález striebornej pozlátenej mince franského kráľa Karola Veľkého z konca 8. storočia. Z archeologického hľadiska ide o unikátny nález, keďže ide o vôbec prvý známy doklad uloženia karolínskej mince na pohrebisku z územia avarského kaganátu,“ hovorí Milan Horňák, šéf tímu archeológov z roku 2017, ktorí sa toto leto vrátili na miesto činu a pokračujú v Biskupiciach vo výskume ďalšej časti pohrebiska.

Biskupická minca je však výnimočná aj z iného pohľadu – nebola do hrobu vložená ako platidlo. „Minca je v spodnej časti prerazená, tak, aby sa dala využiť ako závesok alebo medailón,“ dodáva archeológ. Takúto interpretáciu podporuje aj miesto jej nálezu – uložená bola na hrudníku pochovanej.

Viac o výskume sa dozviete vo videu:

Fotogaléria:

Foto a video: Michal Feik / BSK