COVID-19 v Bratislavskom kraji: Výzva regionálneho úradu verejného zdravotníctva

1036
Fotografia je z apríla 2020, kedy bol kvôli koronavírusu plošný lockdown.

V Bratislavskom kraji stúpa počet pozitívnych prípadov ochorenia COVID-19. Vírus si prinášame zo zahraničia, ale jeho výskyt súvisí aj s otvorením škôl. Regionálny úrad verejného zdravotníctva Bratislava preto vyzýva obyvateľov k zodpovednosti.

„Medzi osobami evidujeme importované prípady z dovolenkových destinácií i z krajín, odkiaľ prichádzajú ľudia za prácou. S nástupom žiakov do predškolských a školských zariadení stúpa aj počet pozitívnych detí. Malé ohniská sme zaznamenali v rodinách a na pracoviskách.“ Úrad uvádza, že všetky potvrdené prípady v kraji dôkladne prešetril a pozitívnym osobám bola nariadená domácia izolácia. Upozorňuje však, že to nestačí. „Bohužiaľ, sú medzi nami ľudia, ktorí sa po návrate zo zahraničia, kde COVID-19 nabral na sile, nezaregistrujú na eHranica, nedodržiavajú domácu karanténu/izoláciu a žijú medzi nami aj takí, ktorí s príznakmi COVID-19 chodia do práce, nakupujú, cestujú v MHD, stretávajú sa s priateľmi a známymi.

Úrad vysvetľuje, že ak má jedna pozitívna osoba hoci len 5 úzkych kontaktov a tieto osoby s úradom nespolupracujú – zatajujú sa, odmietajú a opúšťajú karanténu či izoláciu, dochádza k nekontrolovateľnému šíreniu koronavírusu medzi nami ostatnými.

„A keďže v našom kraji nové prípady COVID-19 pribúdajú v desiatkach za deň, zvýšila sa aj incidencia a režimové opatrenia už nestačia, platí od pondelka 20.09.2021 zmena podľa COVID automatu v našom kraji takto: okres PEZINOK naďalej zostáva – stupeň monitoring. Avšak v ostatných okresoch: Bratislava I, II, III, IV, V, okres MALACKY a okres SENEC sa epidemiologická situácia natoľko zhoršila, že sa mení nastavenie opatrení na – 1.stupeň ostražitosti.

Čím skôr si uvedomíme, čo zmena farby znamená pre podnikateľov, prevádzky, ale aj náš každodenný život, pochpíme, že nariaďovanie opatrení má zmysel a jasný cieľ, a to zachytiť nekontrolovateľné šírenie nového koronavírusu a jeho mutácií medzi obyvateľmi nášho kraja,“ vyzýva Úrad.

RÚŠKO ➕ ODSTUP ➕ RUKY(DEZINFEKCIA) ➕ OČKOVANIE ➕ DISCIPLÍNA = OCHRANA ZDRAVIA

Zdroj: Regionálny úrad verejného zdravotníctva Bratislavy (Facebook)