Čunovský kaštieľ sa mení na ekocentrum s nadnárodným významom

1899

Vzácny čunovský kaštieľ spolu s priľahlou záhradou a sýpkou prechádza komplexnou pamiatkovou obnovou s dôrazom na zachovanie historicky cenných architektonických prvkov. Vznikne v ňom unikátne ekocentrum.

Rekonštrukcia, ktorú odštartoval Bratislavský samosprávny kraj v máji 2021, viditeľne napreduje. Jej výsledkom bude vznik ekocentra, ktoré bude prístupné domácim i zahraničným návštevníkom a účastníkom environmentálno-vzdelávacích programov. „Ide nielen o záchranu krásneho kaštieľa, ale aj o vytvorenie unikátneho environmentálneho a vzdelávacieho centra, ktoré v regióne dlhodobo absentuje,“ uviedol na poslednom kontrolnom dni predseda BSK Juraj Droba. V priestoroch vznikne interaktívna expozícia zameraná na rôzne zložky prírodného dedičstva regiónu spolu s tvorivými dielňami a multifunkčnou sálou.

Župan Droba: Zachraňujeme ďalší klenot kraja

„Aj keď sú obnovy takýchto budov extrémne drahé, všetko sa dá, ak máte víziu a tím šikovných ľudí. My sme rozbehli jednu výbornú spoluprácu s rakúskymi aj maďarskými partnermi, zohnali európske peniaze a postupne meníme schátraný čunovský kaštieľ na moderné ekocentrum, ktoré bude slúžiť všetkým – od škôlkárov po vysokoškolákov, od bežných turistov po odbornú verejnosť. Na envirovzdelávanie aj zážitky. Stavba beží na plné obrátky a okrem samotného kaštieľa revitalizujeme aj záhradu a priľahlú sýpku. Citlivo, s dôrazom na pôvodnú architektúru, pod dohľadom pamiatkárov. Ak všetko pôjde podľa plánu, ekocentrum by malo byť hotové v druhej polovici 2023 a v oblasti ekourizmu bude mať nadnárodný význam,“ dopĺňa župan.

VIAC INFORMÁCIÍ O PROJEKTE KAŠTIEĽ ČUNOVO: tu