Cyklomost Slobody je zatvorený. Pre nezodpovedného vodiča kamióna župa preveruje statiku

27748

Bratislavský samosprávny kraj dnes uzavrel Cyklomost slobody v Devínskej Novej Vsi. Dôvodom je kamión, ktorý sa po ňom previezol v stredu v ranných hodinách. Nakoľko cyklomost nebol stavaný pre takýto druh ťažkej dopravy, musí sa podrobiť diagnostickej skúške, či neprišlo k jeho poškodeniu, či porušeniu statiky. Zatvorený tak bude do odvolania.

„S kamiónom jazdiť po cyklomoste je absurdné a trestuhodné. Vodič ohrozil seba, životy iných aj statiku mosta. Mohol poškodiť dôležitý spojovací článok regionálnej siete rakúskych a slovenských cyklotrás, využívaný cyklistami, pešími turistami, ako aj záchrannými zložkami. Takéto konanie je neakceptovateľné a verím, že bude vyvodená zodpovednosť,“ zdôraznil predseda Bratislavského samosprávneho kraja Juraj Droba.

Do zákazu vošiel kamión so slovenskou evidenčnou značkou včera v ranných hodinách z rakúskej strany, kde chýbali zákazové značky. Zastavili ho až zábrany v Devínskej Novej Vsi. Následne teda musel kamión celým cyklomostom cúvať naspäť.

Celá udalosť sa udiala len polhodinu predtým ako sa na Cyklomoste slobody stretol bratislavský župan Juraj Droba s krajinským radcom Dolného Rakúska Martinom Eichtingerom. Išlo o symbolické stretnutie a podanie si rúk na štátnej hranici, priamo nad riekou Morava, vyjadrujúce spoluprácu a partnerstvo medzi Bratislavským samosprávnym krajom a Dolným Rakúskom.

Správca cyklomosta, Regionálne cesty Bratislava (RCB), musí aktuálne vykonať jeho diagnostiku, aby zistil, či neprišlo k porušeniu statiky alebo prípadnému poškodeniu jeho častí, nakoľko bol konštruovaný na nosnosť maximálne pre záchranné zložky, teda sanitky či hasičské autá.  Až po dokončení a vyhodnotení, že cyklomost je bezpečný, sa môžu naň vrátiť peší aj cyklisti.

Celým prípadom sa už zaoberá príslušný útvar Okresného riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave IV. Incident vyšetruje ako podozrenie zo spáchania trestného činu všeobecného ohrozenia z nedbanlivosti. Trestné oznámenie na neznámeho páchateľa podala aj mestská časť Bratislava – Devínska Nová Ves. Na základe výsledkov vyšetrovania a určenia vinníka, bude BSK uplatňovať nárok na uhradenie nákladov v súvislosti s diagnostikou, či prípadnými opravami cyklomosta.

V tejto chvíli je most až do odvolania po hranice s Rakúskom uzatvorený. Rakúsko zatiaľ svoju časť neuzatvorilo. Vizuálnou kontrolou nie je vidieť poškodenie vozovky, dilatácií, ťahadiel, nosných stĺpov, zábradlia. Na Rakúskej strane je poškodený len stredový stĺpik zábrany vjazdu.

Župan Juraj Droba sa stretol s krajinským radcom Dolného Rakúska tesne po tom, ako nezodpovedný kamionista vošiel na most.
Z rakúskej strany chýbali zábrany aj značenie.
Kamión sa zastavil až na týchto stĺpikoch na slovenskej strane. Odtiaľto musel cúvať až do Rakúska.
Aktuálne je cyklomost do odvolania až po hranice s Rakúskom uzatvorený.