Cyklovýlet: Devín, Schloss Hof a Hainburg

12912
Schloss Hof

Máme pred sebou krásny letný víkend. Ak radi bicyklujete, skúste našu trasu a urobte si výlet do Rakúska.

Dĺžka trasy je 50,4 kilometrov, prevýšenie 360 m a povrch je na 95% asfalt a 5% terén. Najlepšie sa vám pôjde na trekovom či horskom bicykli a okruh vám potrvá asi tri hodiny vrátane prestávky.

Trasa: Bratislava – Devín – Cyklomost slobody – Schlosshof -Stopfenreuth –  Hainburg – Bratislava

  • Výlet začneme spod mosta Lafranconi, kde sa dá pohodlne zaparkovať auto, či prísť aj MHD. Vyrazíme po červeno značenej cyklotrase EuroVelo 13 – Cesta Železnej opony, prejdeme popri Vodárenskom múzeu a potom najskôr popri Devínskej ceste po cyklochodníku, neskôr priamo po ceste prídeme na začiatok mestskej časti Bratislava – Devín, kde prejdeme opäť na cyklistický chodník naľavo od cesty. Ten nás privedie až pod hrad Devín.
  • Oplatí sa aj pozrieť hrad Devín s jeho expozíciami, či na nábreží pamätník Srdce Európy, Brána slobody či pamätník Železnej opony. Je tu aj možnosť občerstvenia, či ubytovania. Od hradu Devín pokračujeme po brehu rieky Morava proti jej toku cca 4 km a prídeme po cyklochodníku až k Cyklomostu slobody. Neďaleko je aj infocentrum, lanové centrum, či možnosť občerstvenia.
  • Ďalej pokračujeme cez Cyklomost slobody do Rakúska. Rovno pred nami sa objaví zámok Schlosshof, ktorý bol letným sídlo Márie Terézie. Dnes je tu krajinské múzeum, a krásna záhrada s minizoo pri zámku, oplatí sa to vidieť. Od zámku Schlosshof budeme pokračovať po cyklotrase č. 8, alebo Carnuntum-Schloss hof-Bratislava. Obe Vás prevedú popri Marchfeldkanal, a ďalej cez obec Engelhartstetten až do Stopfenreuthu. Tu sa napojíme smerom doľava na medzinárodnú cyklotrasu EuroVelo – 6 (Dunajská cyklistická cesta).
  • V Stopfenreuthe sa da i občerstviť, priamo po cyklotrase. Potom po hrádzi smerom na východ, ku mostu cez Dunaj, ktorý je vidieť z diaľky. Vyšlapeme na most a po lávke prejdeme cez Dunaj. Z lávky je vidieť aj trojloďovú románsku baziliku zasvätenú Nanebovzatiu Panny Márie, jeden z najstarších kostolov v Dolnom Rakúsku, ktorý sa týči na kopci nad bývalým kameňolomom.  Z cyklotrasy sa dá k nemu odbočiť pohodlne aj na bicykli. My však pokračujeme po cyklotrase EuroVelo 6 smerom pod most a po peknej promenáde smerujeme do mestečka Hainburg an der Donau.
  • Do Hainburgu an der Donau nás cyklotrasa EuroVelo 6 privedie k prístavu. Odtiaľto sa dá prejsť i do centra Hainburgu, prezrieť si jeho pamätihodnosti ( Fishetor, hrad Schossberg, kostol a pod.), či sa občerstviť priamo na nábreží v neďalekej reštaurácii. Z Hainburgu sa dá aj vyjsť popri kúpalisku na kopec Braunsberg, z ktorého sú krásne kruhové výhľady do ďalekého okolia.
  • Z hainburského prístavu začneme jemne stúpať po miestnych komunikáciách až na koniec mestečka a potom popri poliach, železnici sa spustíme do Wolfstahlu.  Tu stojí za pozretie miestny kostol a o kúsok ďalej pri ceste pekný pomník obetiam vojen.  Na konci obce prejdeme vľavo na cyklochodník na hrádzi a po nej prídeme k hraničnému priechodu Peržalka/Berg.
  • Od hranice pokračujeme ďalej po hrádzi smerom do Bratislavy. Asi po 1 km môžeme vidieť zrekonštruovaný bunker BS-4 – Lány, ktorý býva otvorený pre verejnosť v sezóne počas víkendov. Neskôr sa dostaneme hrádzou až k mostu Lafranconi, vystúpame na lávku a prejdeme po nej na druhú stranu Dunaja, kde na parkovisko pod mostom Lafranconi náš výlet začínal a teraz končí.
  • Virtuálnu mapu nájdete tu.
Most Lafranconi
Bufet Mark Twain, Karloveská zátoka
Vodárenské múzeum, fontána
Maják, Devín, prístav
Srdce Európy na nábreží pod Devínom
Sútok Moravy a Dunaja
Hrad Devín
Hrad Devín
Brána Slobody
Cyklomost Slobody
Cyklomost Slobody, meandre rieky Morava
Rieka Morava
Štátna hranica na moste
Cyklomost Slobody, pohľad na Schloss Hof
Schloss Hof, bývalé letné sídlo Márie Terézie
Schloss Hof, poníky v minizoo
Bezbariérový prechod hlavnej cesty pri potoku Russbach
Engelhartstetten
Stopfenreuth
Eurovelo 6, smer Hainburg
Eurovelo 6
Most do Hainburgu
Marienkirche, Bad Deutsch Altenburg, pohľad z Donaubrucke Hainburg
Marienkirche, Bad Deutsch Altenburg, jeden z najstarších kostolov v Dolnom Rakúsku
Hainburg
Hainburg, nábrežie
Hainburg, Wasseturm na nábreží
Hrad Schlossberg nad Hainburgom
Braunsberg a Schlossberg
Wolfsthal, pamätník obetiam vojny
Hranica – Petržalka – Berg
Petržalka, bunker
Virtuálnu mapu nájdete tu.