Cyklovýlet: Objavte Červený domček uprostred lesa

10051
Červený domček
Červený domček

Pripravili sme pre vás ďalšiu trasu na výlet. Začnete aj skončíte v Stupave a po ceste objavíte krásne prírodné scenérie a rôzne zaujímavosti, napríklad Červený domček, jaskyňu, kameňolom či pozostatky lesnej železnice.

Cyklotrasu zvládnu aj deti či menej zdatní cyklisti a je vhodná pre trekingové a horské bicykle. Povrch je z 80 % asfalt a 20 % terén. Ak si dáte jednu prestávku, prejdete ju za 2 – 3 hodiny. Má dĺžku 23 kilometrov a prevýšenie 470 metrov. Šťastnú cestu!

Podrobný popis trasy: Stupava – Červený domček – Košarisko – Borinka –

Trasa tohto výletu začína v centre Stupavy, na námestí svätej Trojice. Tu začneme náš cyklistický výlet po žltom cyklistickom značení (cyklotrasa č. 8015), popri Stupavskom kaštieli a  za kaštieľom po peknej aleji pagaštanov až k hlavnej ceste, ktorú prekrižujeme mierne vľavo, a pokračujeme asfaltovou cestou smerom na Červený domček.

  • Táto časť cyklo výletu má jemne stúpajúci charakter, no posledných cca 300 m pred Červeným domčekom je strmší. Potom pokračujeme ďalej lesnou cestou po žltej turistickej značke cez Lintavské lúky, tu je profil výletu striedavý, bez výraznejšieho stúpania. Na týchto lúkach sa dosť často pasie početná srnčia, či muflonia zver. Od smerovníka Pri Suchom potoku sa zatočíme doprava a lesnou cestou klesáme do údolia na asfaltovú cestu.
  • Ďalej budeme pokračovať po asfaltovej ceste, zabočíme doprava a začneme stúpať po zeleno značenej cyklotrase č. 5004 až do rekreačnej oblasti Košarisko. Tu sa nachádza veľa súkromných, ale i podnikových chát. Je tu aj možnosť občerstvenia cez víkendy a sviatky v chate Zapadnutý kút, ktorá sa nachádza vľavo od nášho výletu.
  • Od smerovníka na Košariskách pokračujeme ďalej priamo po asfaltovej ceste po zeleno značenej cyklotrase č. 5004, až na križovatku Košarisko – Sedmička. Tu sa napojíme na modro značenú cyklotrasu č. 2002 a budeme pokračovať ďalej priamym smerom na Borinku a Stupavu. Pri tejto križovatke sa nachádza viacero verejnosti neprístupných jaskýň, do ktorých sa dá ísť pozrieť prostredníctvom jaskyniarov, bližšie informácie na exkurzie nájdete  tu: https://speleobratislava.webnode.sk/o-nas-a-kontakty/
  • Z tejto križovatky cyklotrás budeme stále mierne klesať až do Borinky. Cesta vedie údolím Borinského potoka, miestami pripomína aj kaňon. Asi v polovici ceste sa po pravej strane nachádza veľký kameňolom, kde sa ťažil vápenec pre stupavskú cementáreň. Kúsok pod kameňolomom  na ľavej strane cesty je Borinská (Pajštúnska) vyvieračka, kde už ako objekt BVS vyviera celý potok z pod skaly. Po pá metroch sa zastavíte pri kaplnke sv. Michala archanjela a neďaleko je aj socha Jána Nepomuckého.
  • Od kaplnky pokračujeme ďalej po ceste, minieme turistické rázcestie Pod Dračím hrádkom a onedlho sme na hornom konci obce Borinka. Cez Borinku prejdeme po hlavnej ceste stále priamo, po ľavej ruke budeme míňať kostol Najvyššie srdce Ježišovo, a takmer po rovine prídeme na začiatok Stupavy, kde zabočíme na gaštanovú alej, po ktorej sme dnešný cyklo výlet začali.
  • Prejdeme po aleji až na koniec, po ľavej strane parku prídeme k múrom Stupavského kaštieľa, a popri nich až na námestie svätej Trojice, kde sme dnešný výlet začali. Tu sa výlet končí.
  • Interaktívna mapa výletu je tu: http://www.cykloserver.cz/f/41d0266954/      
Stupavský kaštieľ
Stupava – Kostol sv. Štefana
Stupava – Kostol sv. Štefana – pohľad zozadu
Stupava – Kaplnka Krista Trpiteľa
Červený domček
Lintavy – lúka
Kubinov kríž – vodná nádrž
Kubinov kríž – vodná nádrž
Spálenisko – pozostatky lesnej železnice
Košarisko
Košarisko – lúky
Jaskyňa Sedmička – križovatka cyklotrás
Jaskyňa Sedmička
Cesta nad Medenými Hámrami
Cesta nad Medenými Hámrami
Medené Hámre – kameňolom
Medené Hámre – kameňolom
Medené Hámre – pôvodný dom
Kaplnka sv. Michala Archanjela
Socha Jána Nepomuckého
Potok pod Dračím hrádkom
Borinka – Kostol sv. Srdca Ježišovho