Deň inakosti v záhrade

1272

„Čo oslavujete?“

„Prečo tam máte povešané ponožky?“

„Sú tie balóny s héliom?“

To boli otázky, s ktorými sa pristavovali okoloidúci ľudia v záhradách DSS prof. Karola Matulaya na Lipského 13 a na Ľuda Zúbka 6.

A oni naozaj oslavovali krásny deň, kedy sa zariadeniu v modifikovanej podobe podarilo zrealizovať Farebnú oslavu inakosti. Deň, kedy si pripomenuli, že medzi nami žijú ľudia s autizmom, s epilepsiou a s Downovym syndrómom. Sú to prijímatelia sociálnych služieb „domova“, pre ktorých sa snažia vytvárať optimálne podmienky pre život v komunite, pre ich akceptovanie a bežné spolužitie s rovesníkmi. Každá zo spomínaných diagnóz má svoj symbol v spoločnosti, preto boli oblečení v modrom, vytvorili dlhého hada z ponožiek, zorganizovali prednášku na tému epilepsie.

Ale hlavne v rámci súčasných epidemiologických opatrení strávili príjemné dopoludnie na čerstvom vzduchu, deti sa zabavili pri veľkých bublinách, veľkom pestrofarebnom terapeutickom padáku, hudbe a dobrej nálade.

Dospeláci sa rozprávali o podmienkach starostlivosti o ľudí so zdravotným postihnutím, v neformálnych rozhovoroch hľadali riešenia na aktuálne celospoločenské problémy.