Deň učiteľov sa na Slovensku oslavuje už 68 rokov

1551
Študentské roky pokladá veľa z nás za najkrajšie v živote, pretože okrem vedomostí máme zo školy kopec zážitkov a priateľstiev.
Študentské roky pokladá veľa z nás za najkrajšie v živote, pretože okrem vedomostí máme zo školy kopec zážitkov a priateľstiev.

Sviatok všetkých učiteľov sa začal oslavovať v roku 1955. Rozhodla o tom československá vláda a tento veľký deň pripadol na 28. marec. Teda na deň narodenia pedagóga, filozofa, spisovateľa a teológa Jana Amosa Komenského patriaceho medzi najvýznamnejšie osobnosti svetovej pedagogiky, ktorý vypracoval systém pedagogiky ako vedy.

Cieľom sviatku bolo vyzdvihnúť toto povolanie, ako aj neľahkú a zodpovednú úlohu učiteľa, ktorá si zaslúži spoločenské uznanie.

Napriek tomu, že práca učiteľa je náročná a veľakrát nedocenená, je na Slovensku množstvo šikovných učiteľov, ktorí toto povolanie robia s láskou, trpezlivosťou a naučia veci, na ktoré si žiaci spomenú ešte aj niekoľko rokov po škole.

„Študentské roky pokladá veľa z nás za najkrajšie v živote, pretože okrem vedomostí máme zo školy kopec zážitkov a priateľstiev. Neberme ako samozrejmosť, ak nám toho dajú učitelia viac, ako len učivo. Ak rozvíjajú talent detí, otvárajú im dvere do zahraničia, podporujú ich vo vlastných nápadoch a na odborných školách častokrát pomáhajú k prvému zamestnaniu. Spokojné a motivované dieťa dokáže veľké veci a za to patrí učiteľom veľká vďaka,“ povedal predseda Bratislavského kraja Juraj Droba.