Desatoro bezpečných Vianoc

1240

To, aké budú tohtoročné Vianoce, je v našich rukách. Aby boli bezpečné, je potrebné dodržiavať niekoľko dôležitých opatrení, ktoré pomôžu spomaliť šírenie koronavírusu. Odborníci a lekári ich zahrnuli do prehľadného Desatora bezpečných Vianoc:

1. Ži v bubline – Vytvorme si malú bublinu z rodiny alebo blízkych priateľov, v ktorej budú ľudia, s ktorými sa plánujeme počas sviatkov a silvestrovských osláv často stretávať.

2. Dodržuj izoláciu – Pred stretnutím s blízkymi vo svojej bubline sa pokúsme aspoň sedem dní izolovať, prípadne sa nechajme otestovať, ak je to možné.

3. Nos stále rúško – Používajme rúška a dodržiavajme dostatočný odstup vždy, keď sme v kontakte s ľuďmi mimo svojej bubliny.

4. Vyhýbaj sa blízkemu kontaktu – Blízkym kontaktom s ľuďmi mimo svojej bubliny sa vyhýbajme. Ak to ide, stretávajme sa s nimi vždy vonku.

5. Používaj viac telefón – Stretnutia s rodinou a priateľmi mimo svojej bubliny vybavme cez telefón alebo ich odložme na budúci rok.

6. Separuj sa od ľudí – Vyhýbajme sa miestam, kde je veľa ľudí. Obmedzme čas strávený v obchodoch.

7. Dodržiavaj hygienu – Umývajme si ruky, používajme dezinfekciu a pravidelne vetrajme. Pri stretnutiach mimo svojej bubliny si nepodávajme ruky ani sa neobjímajme.

8. Buď aktívny – Využime každú možnosť vyjsť na slnko, aktívne sa hýbať a ísť do prírody. Ak sú tam s nami len ľudia z našej bubliny, zložme si rúško a uvoľnime sa. Budujme svoju imunitu a snažme sa aspoň na chvíľu na koronu zabudnúť.

9. Izoluj sa pri príznakoch – Pri horúčke, kašľaní, sťaženom dýchaní či strate chuti alebo čuchu sa okamžite izolujme. Následne kontaktujme lekára a dajme sa otestovať. Izolujme sa a otestujme sa aj po blízkom kontakte s infikovanou osobou.

10. Informuj blízkych – Ak sa u nás infekcia koronavírusom potvrdí, informujme o tom všetky svoje blízke kontakty v posledných dňoch. Nie je žiadna hanba infikovať sa koronavírusom, ale je hanba to tajiť.

Zdroj: Univerzitná nemocnica Bratislava