Detská knižná búdka v Dúbravke ako Pevnina detstva

723

Špeciálna búdka pre detské knižky, odkazy, listy či časopisy. K jednej z najvyťaženejších knižných búdok v Dúbravke s názvom Dežova knižnica v Parku na Fedákovej pribudne nová menšia. Jej vizuálna podoba je inšpirovaná albumom Pevnina detstva, čiže druhým štúdiovým albumom Deža Ursinyho z roku 1978 s textami Ivana Štrpku a aj Dušana Mitanu. Nová búdka by mala slúžiť nielen na detské knihy, ale aj časopisy, noviny a odľahčiť preťaženej Dežovej knižnice.

Podobne ako ostatné búdky v parku pochádza nová „detská knižná búdka“ z drevárskej dielne klientov Centra sociálnych služieb Karola Matulaya na Lipského ulici pod vedením liečebných pedagógov zariadenia Erika Forgáča a Michala Kraloviča. Búdka na detské knižky nie je v súvislosti s Dežom Ursinym náhodná. Umelec, ktorý roky žil a tvoril na Fedákovej ulici, mal veľmi rád deti. Je autorom hudby muzikálu Neberte nám princeznú či raritnej zvučky detskej relácie Poďte s nami. Osádzanie búdky je naplánované na stredu 21. septembra o 10-tej a bude spojené s malou komunitnou oslavou a krstom búdky bublinami deťmi z blízkej Materskej školy Fedákova a klientov z Centra sociálnych služieb Karola Matulaya.

„Ide nám nielen o oživovanie verejného priestoru, ale aj prepájanie komunít a ich vzájomné spoznávanie a obohacovanie sa,“ priblížil Juraj Štekláč, iniciátor osadenia pamätníka Dežovi Ursinymu v roku 2018. V tom roku pribudli v Parku na Fedákovej v bratislavskej Dúbravke originálne vtáčie búdky s motívmi Deža Ursinyho, v roku 2019 Dežova knižnica, o rok neskôr búdka na hračky, vlani originálna búdka na staré okuliare a tento rok špeciálna knižnica pre detské knihy. Všetko z dielní klientov Centra sociálnych služieb Karola Matulaya na Lipského ulici. „Cieľom týchto aktivít je, aby človek s mentálnym znevýhodnením v našom zariadení získal určité pracovné skúsenosti, zručnosti, ktoré majú zmysel,“ dodal liečebný pedagóg Erik Forgáč. Bublinovačka a osadenie knižnej búdky patria k sprievodným podujatiam Spomienky na Deža 2022.

S iniciatívou osadenia pamätníka Dežovi Ursinymu prišiel v roku 2018 Dúbravčan Juraj Štekláč. K organizovaniu spomienky, oživenia verejného priestoru a kultúry na sídlisku sa pridali aj Dúbravské noviny a spoločne s OZ Spomienka na Deža pripravili nedávny už piaty ročník festivalu umenia Spomienka na Deža v Parku na Fedákovej.

Zdroj: ts Dúbravka