Detská univerzita Komenského v Bratislave 17. ročník

857
[et_pb_section fb_built=“1″ _builder_version=“3.23.3″ custom_padding=“0px|||||“][et_pb_row _builder_version=“3.23.3″ custom_padding=“0px|||||“][et_pb_column type=“4_4″ _builder_version=“3.23.3″][et_pb_text _builder_version=“3.23.3″]

Divadlo Aréna a Univerzita Komenského v Bratislave pripravujú už 17. ročník denného štúdia Detskej Univerzity Komenského pre deti od 9 do 14 rokov a 9. ročník online štúdia.

Nositeľom myšlienky a realizátorom projektu Detskej Univerzity Komenského (DUK), ktorý bol prvým tohto druhu v Čechách a na Slovensku, je riaditeľ Divadla Aréna Juraj Kukura. Organizácia Detskej Univerzity Komenského bola v rámci Európskej únie zaradená medzi vzorové detské univerzity Európy popri univerzitách v Bazileji, Tübingene, Štrasburgu a Viedni. V tomto roku DUK študentom otvorí svoje brány už sedemnásty krát. Približne 340 detských študentov, vrátane detí z detských domovov, bude môcť počas letných prázdnin spoznávať a objavovať nové témy formou vysokoškolských prednášok. Prednášať im budú univerzitní profesori, docenti a vedeckí pracovníci, ktorí svoje prednášky vždy prispôsobujú veku detí. Počas doterajších ročníkov fungovania DUK dosiahol počet unikátnych prednášajúcich viac ako 140, medzi ktorými boli aj vedecké kapacity a profesori z Vancouveru, Oxfordu, Zürichu, Berkeley, Viedne, Basileja, Prahy, Brna či Berlína. Tohtoročnú Detskú Univerzitu Komenského odštartujeme v stredu, 3. júla 2019 o 11:00 hod. v Aule UK slávnostnou imatrikuláciou za prítomnosti rektora Univerzity Komenského v Bratislave prof. Mareka Števčeka a riaditeľa Divadla Aréna Juraja Kukuru. Počas ceremónie už tradične zaznie hymna Detskej Univerzity Komenského a študenti dostanú svoje prvé univerzitné indexy. Úvodnú prednášku na tému: „Prečo si nemôžeme kúpiť mobil?″ prednesie rektor Univerzity Komenského, prof. JUDr. Marek Števček, PhD.

Tohto roku je pre študentov pripravených deväť prednášok, v rámci ktorých sa študenti Detskej Univerzity Komenského dozvedia napríklad: „Prečo nás detstvo ovplyvní na celý život?“, „Prečo sa bojíme?“, „Prečo sa štát musí postarať o sociálne slabších?“, ale aj „Prečo chceme rozumieť Číňanom?“. Cyklus prednášok uzavrie docent Radomír Masaryk, prorektor pre vonkajšie vzťahy Univerzity Komenského v Bratislave na tému: „Prečo sú otázky začínajúce slovom „prečo“ tie najťažšie?“ Aj v tomto roku bude súčasťou DUK bohatý dobrovoľný program, plný pestrých sprievodných podujatí a workshopov, medzi ktorými nebudú chýbať: army workshop, exkurzie a vzdelávacie programy v spolupráci so Slovenskou národnou galériou a Slovenským národným múzeom, návšteva Národnej banky Slovenska, Energolandu, Škola v prírode na Planinke, tanečný workshop s Miňom Kerešom, ale aj najobľúbenejšia Parlamentná hodina otázok s poslancami NR SR. K dnešnému dňu je prihlasovanie na denné štúdium DUK 2019 uzatvorené. Záujemci o online štúdium na DUK sa však môžu prihlasovať prostredníctvom www.duk.sk až do 31. júla 2019. Online štúdium je bezplatné a počet študentov nie je obmedzený. Podmienkou je prístup na internet a vek študenta od 9 do 14 rokov.

Viac informácií o DUK: www.duk.sk

[/et_pb_text][/et_pb_column][/et_pb_row][/et_pb_section]