Devínska Nová Ves oslavuje 570. výročie prvej písomnej zmienky

656

Devínska Nová Ves si pripomína 570. výročie prvej písomnej zmienky. Výročie oslávi počas víkendu 9. – 10. 10. kultúrnym programom, ktorý má byť plný symbolov a historických odkazov. Predchádzať tomu bude sadenie stromov na Istrijskej ulici. Pôjde o lipu a platan rastúce odnepamäti na tomto území a olivovník, ktorý odkazuje na históriu mestskej časti s chorvátskymi koreňmi.

Sobotný program otvorí inštalovanie nového umeleckého diela – erbu Devínskej Novej Vsi. Dielo je vytvorené zo starého náradia, ktoré mestskej časti darovali obyvatelia, osadené bude na Istrijskej ulici a orientované do Rakúska. „Devínsku Novú Ves spájal kedysi s Rakúskom drevený most. Dnes ho nahradil Cyklomost slobody, ktorý opäť spojil hlavne ľudí rôznych národov a národností. Ľudia sú dôležití. Minulosť aj prítomnosť sa skladá z toho, čo urobili ľudia,“ uviedol starosta Dárius Krajčír.

Mestská časť Devínska Nová Ves ponúkne obyvateľom aj návštevníkom unikátnu možnosť pozrieť sa počas víkendu v Múzeu kultúry Chorvátov na Slovensku na historickú listinu, ktorá je prvou písomnou zmienkou o Devínskej Novej Vsi. Touto listinou sa poďakoval Ján Huňady Bratislavčanom, že sa nepoddali jiskrovcom a zabránili obsadeniu Bratislavy. V datovacej formulke na historickom dokumente je uvedené, že sa to stalo v roku 1451 v Novej Vsi. „Táto Nová Ves je Devínskou Novou Vsou, nakoľko jiskrovci mali svoje štáby v Stupave alebo v Marcheggu a iná Nová Ves tu nikde blízko nie je. Je to naozaj nevyvrátiteľná zmienka,“ povedal PhDr. Jozef Klačka.

V nedeľu sa začne program bohoslužbou v kostole Ducha Svätého. Popoludní sa začne sprievod historických vozidiel, ktoré prejdú po trase Eisnerova – Istrijská – Opletalova – Jána Jonáša. Vyvrcholením osláv Dňa obce bude udeľovanie ocenení Devínskonovoveská holubica významným osobnostiam, ktoré sa svojím celoživotným dielom zaslúžili o rozvoj, zveľaďovanie a reprezentáciu mestskej časti.

Zdroj: Devínska Nová Ves, TASR