Diela Alda Rossiho prvýkrát v Bratislave

1037
Aldo Rossi Zdroj: arte.it
Aldo Rossi Zdroj: arte.it

Slovenské národné múzeum pripravilo pre svojich návštevníkov výstavu jedného z najvýznamnejších talianskych architektov a umelcov druhej polovice 20. storočia.

Aldo Rossi projektoval významné budovy po celom svete, ale navrhoval aj nábytok a dizajnové predmety, realizoval divadelné scény a kostýmy, či zaoberal sa územným plánovaním. Venoval sa aj teoretickým prácam, vizuálnemu umeniu a kresbám.

Výstava prezentuje predovšetkým Rossiho kresby a projekty z obdobia rokov 1980 – 1997. Medzi vystavenými exponátmi nechýbajú ani dva veľkorozmerné prototypy kávovarov Kupola a Kužeľ pochádzajúce z Múzea Alessi v Omegne, ktoré sa doteraz vyrábajú a sú veľmi obľúbené medzi milovníkmi kávy a talianskeho dizajnu.

Rossi navrhol mnohé predmety na každodenné používanie, napríklad aj veľmi elegantný nábytok pre svetoznáme spoločnosti, ako sú Alessi, Artemide, Longoni, Molteni a Unifor.

Kreslo Parigi, navrhnuté Rossim v roku 1989. Zdroj: designers-digest.de

Výstava „Aldo Rossi. Kresby a projekty“ sa koná v termíne do 5. 12. 2021 v priestoroch Slovenského národného múzea na Vajanského nábreží 2 v Bratislave. Expozícia prezentuje viac ako 70 originálnych diel a zastrešuje ju Nadácia Alda Rossiho v Miláne v spolupráci s Talianskym kultúrnym inštitútom, talianskym veľvyslanectvom a Slovenským národným múzeom.