Divadlo Aréna prináša ľuďom tri predstavenia bezplatne online

1995

Tak ako minulý rok, aj teraz počas marcového lockdownu, siahlo Divadlo Aréna do svojho archívu a v týždňových intervaloch zverejňuje na svojom YouTube kanáli záznamy troch predstavení. Milovníci divadla si ich môžu vychutnať bezplatne online z pohodlia svojho domova.

Divadlo Aréna minulý týždeň avizovalo, že v období predlžujúcich sa opatrení proti COVID-19 a lockdownu, sprístupní online záznamy troch svojich divadelných predstavení. V priebehu troch týždňov, vždy v piatok, Divadlo Aréna zverejní jednu z troch divadelných inscenácií na svojom YouTube kanáli. Každá z nich bude verejnosti prístupná počas celého jedného týždňa, t.j. do štvrtka do polnoci. Fanúšikovia divadla si ich tak budú môcť pozrieť bezplatne online z pohodlia svojho domova v ktoromkoľvek čase.

Divadlo Aréna sa od roku 2002 profiluje ako divadlo aktuálnych tém, kritického pohľadu, modernej formy a historicko-politického kontextu. Jednou z jeho základných línií je iniciovanie vzniku pôvodných slovenských hier na objednávku divadla. Týmto spôsobom prišli na svet hry tvoriace tzv. Občiansky cyklus, súčasťou ktorého bola aj prvá inscenácia Komunizmus, zverejnená bezplatne online 12.03.2021. Záujemci si ju môžu pozrieť do 18.03.2021 (štvrtok) do 24:00 hod. na nasledujúcom linku: https://youtu.be/zv9ORzttgzA.

Do Občianskeho cyklu patria aj ďalšie dve predstavenia Kukura a #dubček, ktoré Divadlo Aréna zverejní v nasledujúcich týždňoch. Záznamy divadelných predstavení prinesie širokej verejnosti bezplatne aj vďaka láskavému súhlasu tvorcov a hercov spomínaných inscenácií.

Martin Čičvák: KUKURA

Zverejnenie online záznamu predstavenia bude 19.03.2021 (piatok) od 00:00 hod. – 25.03.2021 (štvrtok) do 24:00 hod. na linku https://youtu.be/j4zny3aTyqw.

Miera originality, divadelnej vynaliezavosti a spoločenskej závažnosti zaraďuje hru Kukura medzi mimoriadne počiny v slovenskej dráme. Je priamo inšpirovaná pôsobením, postojom a osobnosťou Juraja Kukuru, je ostrou kritikou súčasného stavu slovenskej kultúry, v ktorej sú umelecké zretele čoraz viac marginalizované a do popredia vystupujú iné faktory.

Divadelný riaditeľ a mladý režisér spolu čakajú na herečku, ktorá sa má vyjadriť, či prijme alebo neprijme ponúkanú rolu. Z kritiky televíznej šmíry, ktorá kazí divácky vkus i morálku hercov, prerastie monológ divadelného riaditeľa do rozmerov bilancovania svojho života v kultúre a formulovania postojov vo vzťahu k divadelnému umeniu, spolupracovníkom, kolegom i sebe samému .

Hra Kukura, s voľným podtitulom „kapitalizmus“, ktorý jej pripísal spisovateľ Pavel Kohout, sa stala súčasťou tzv. Občianskeho cyklu pôvodných slovenských hier so spoločensko-politickým obsahom, medzi ktoré v čase jej premiéry patrili Tiso, Dr. Gustáv Husák a Komunizmus. Inscenácia bola nominovaná na tri ocenenia Dosky 2011 (Jana Oľhová za najlepší ženský herecký výkon, Ivan Martinka a Martin Čičvák za objav roka).

Viliam Klimáček: #DUBČEK

Zverejnenie online záznamu predstavenia bude 26.03.2021 (piatok) od 00:00 hod. – 01.04.2021 (štvrtok) do 24:00 hod. na linku https://youtu.be/jHDp-oAeWTE.

Titul #dubček v sebe nesie špecifikum historickej osobnosti – profesionálneho slovenského politika, výraznú osobnosť česko-slovenských dejín, aktéra Pražskej jari, predstaviteľa socializmu s ľudskou tvárou – Alexandra Dubčeka. Cez jeho život a kariéru sa snažia dnešní mladí ľudia pochopiť život v období socializmu a pripomenúť si päťdesiate výročie invázie okupačných vojsk Varšavskej zmluvy, dňa 21. augusta 1968, na územie Československa.

Alexander Dubček, Antonín Novotný, Ludvík Svoboda, Leonid Iľjič Brežnev, Gustáv Husák a Vasiľ Biľak ožívajú prostredníctvom generačnej výpovede pätice mladých performerov  v modernom príbehu o histórii, ktorá sa udiala skôr než sa narodili.

Hra #dubček bola napísaná na objednávku Divadla Aréna a je pokračovaním tzv. Občianskeho cyklu Divadla Aréna.

Zdroj: Divadlo Aréna; Fotografie použité v divadelnej hre poskytla tlačová agentúra TASR