Divadlo bez domova uvádza premiéru divadelnej hry Antigona

739

Divadelná hra Antigona, ktorú Sofokles uviedol prvýkrát v Aténach pred 2465 rokmi, nám priniesla veľmi aktuálny pohľad na nás – ľudí, ktorí vedú neustály súboj s osudom, ale najmä s ľuďmi, ktorí momentálne majú a zneužívajú moc.

Starogrécke divadlo nás inšpirovalo vo viacerých oblastiach. Vznik drámy, dialógu, práca s maskou, hudbou či hlasom, ale aj historický a mytologický kontext nám ponúkli mnohé témy na tvorbu i rozhovory. Viaceré slová, ktoré dodnes bežne používame, majú svoje korene práve v gréčtine. Zo všetkých spomeňme aspoň jedno: kalokagatia (gr. καλοκαγαθία), teda ideál harmonického súladu medzi telom a dušou. Aké jasné a ušľachtilé! Ako sa však priblížiť ku skutočnému významu slova kalokagatia, ak sa narodíme do tela, ktoré je od narodenia znevýhodnené? Aký je skutočný význam slova harmónia?

Veríme, že predstavenie Antigona aj vo vás vyvolá otázky na témy, ktoré sú od nepamäti našou súčasťou: láska, smrť, sloboda, pomoc či moc.

Réžia: Patrik Krebs
Dramaturgia: Uršuľa Kovalyk
Produkcia: Tomáš Kubiš
Hudba: Oskar Rózsa
Scéna a kostýmy: Divadlo bez domova
Hrajú: Herečky a herci Divadla bez domova

Ďakujeme Mariji Havran za jej umelecký prínos.

Tvorbu a vznik predstavenia a jeho premiéru podporili Nadácia mesta Bratislavy z rozpočtu hlavného mesta SR Bratislavy a program Európskej únie Erasmus+.

Vznik a realizáciu predstavenia tiež podporili: hlavné mesto SR Bratislava z grantového programu Bratislava pre všetkých, Darcovský program Philip Morris v Nadácii Pontis, Nadačný fond Mercedes-Benz Financial Services v Nadácii Pontis, mestská časť Bratislava-Staré Mesto, Iny Design, Todos, Nota bene, A.N.T.Y.G.O.N.E.

Vstup na predstavenia je zdarma, po ich skončení môžu diváci a diváčky podporiť naše divadlo dobrovoľným výstupným. Ak sa Vám naše predstavenie bude páčiť, môžete našu činnosť podporiť aj prostredníctvom nášho účtu (IBAN): SK7211000000002621793196, do poznámky uveďte ANTIGONA. 

Divadlo bez domova je jediným divadlom na Slovensku a jedným z mála divadiel na svete, ktorého hercami a herečkami sú ľudia bez domova, ľudia s telesným postihnutím, ľudia so psychiatrickou diagnózou či inak znevýhodnené skupiny a jednotlivci. 

Divadlo pôsobí, skúša a uvádza predstavenia v ľavom krídle Pisztoryho paláca, ktorý je jedným zo staromestských centier kultúry a vzdelávania.