Dlhodobých vedľajších účinkov vakcín sa obávať netreba

915

Všetky vedľajšie účinky popísané v príbalových letákoch registrovaných vakcín proti Covidu, s ktorými sa na Slovensku aktuálne očkuje, sú krátkodobé.

Dlhodobé účinky sú pri vakcínach vo všeobecnosti raritné. Rovnako nie je dôvod obávať sa, že by sa niektoré vedľajšie účinky mohli objaviť až po rokoch, všetky zložky vakcíny opustia naše telo po niekoľkých dňoch, vysvetlenie od Očami farmácie je TU.

Na Slovensku je registrovaných 82 rôznych vakcín, ani v jednom prípade nedošlo k spätnej deregistrácii kvôli neskôr sa objavujúcim vedľajším účinkom. MRNA vakcíny sú síce nové, ale nie sú úplne nové. Na dobrovoľníkoch sa rôzne mRNA vakcíny testovali už posledné tri roky a nie je známy žiadny prípad dlhodobých vedľajších účinkov.

Dlhodobé účinky sú pri vakcínach vo všeobecnosti raritné.

Naopak, pri ochorení Covid-19 sa najčastejšie hovorí o jeho smrtnosti, ale dôležité sú aj dlhotrvajúce následky, s ktorými sa časť ľudí trápi aj dlho po vyliečení. Pri Covide vieme, že je nebezpečný aj kvôli tomu, že dokáže spôsobovať dlhodobé problémy. Podľa štúdie publikovanej v časopise Lancet, až 76% hospitalizovaných s Covidom pociťuje pretrvávajúce príznaky aj 6 mesiacov po vyliečení.

Ak ste tak ešte neurobili, zaregistrovať sa na očkovanie môžete TU.

Zdroj: Ministerstvo zdravotníctva SR