Dáma, ktorá trénovala Nepelu. Hilde Múdrej sme odovzdali výročnú cenu župy

1368
Hilda Múdra písala dejiny krasokorčuľovania na Slovensku. Foto: TASR
Hilda Múdra písala dejiny krasokorčuľovania na Slovensku. Foto: TASR

Hilda Múdra je legendárna trénerka krasokorčuľovania, ktorá doviedla Ondreja Nepelu k olympijskému zlatu. Za jej obrovský prínos pre Bratislavský kraj sme jej odovzdali Výročnú cenu Samuela Zocha.

Narodila sa vo Viedni, ale vydala sa za Slováka a zostala v Bratislave. Jej práca písala dejiny krasokorčuľovania. V súčasnosti má pani Múdra 95 rokov, žije v zariadení sociálnych služieb a už je, žiaľ, odkázaná na pomoc. „Je mi nesmiernou cťou, že som pani Múdru mohol stretnúť osobne. Navštívil som ju, aby som jej v mene župy odovzdal Výročnú cenu Samuela Zocha, ktorú udeľujeme mimoriadnym ľuďom za prínos pre kraj,“ povedal po odovzdaní ocenenia župan Juraj Droba.

Zľava predseda kraja Juraj Droba a deti Hildy Múdrej - Mária a Pavol.
Zľava predseda kraja Juraj Droba a deti Hildy Múdrej – Mária a Pavol. Fotografia je zverejnená so súhlasom rodiny.

Jej úspech však presahuje hranice Slovenska. Okrem našej krasokorčuliarskej hviezdy Ondreja Nepelu s veľkými úspechmi viedla Miroslava Šošku, Jozefa Sabovčíka, Mariana Filca, Agnesu Búřilovú a ďalších. A okrem zdravých športovcov sa venovala aj mentálne postihnutým. Na jej počesť sú pomenované medzinárodné majstrovstvá špeciálnych olympiád v krasokorčuľovaní pod názvom „Pohár Hildy Múdrej“. „Stretnúť túto výnimočnú osobnosť bol pre mňa aj silný osobný zážitok. Vážim si, že som jej mohol v mene nás všetkých poďakovať. A na záver malá zaujímavosť: pani Múdra si korčule obúvala aj po 80-ke, zastavilo ju až zranenie. Pre nás mladších môže byť inšpiráciou nielen dosiahnutím úspechov, ale aj láskou k životu ako takému,“ dodáva župan.

Hilda Múdra a Ondrej Nepela. Foto: TASR
Hilda Múdra a Ondrej Nepela. Foto: TASR
Hilda Múdra je slovenská trénerka krasokorčuľovania rakúskeho pôvodu. Viedla zdravých, aj mentálne postihnutých. Pätnásť rokov bol jej zverencom najúspešnejší slovenský krasokorčuliar, olympijský víťaz Ondrej Nepela. Viedla aj Miroslava Šošku, Jozefa Sabovčíka, Mariana Filca, Agnesu Búřilovú a iných. Trénovala aj juhoslovanskú krasokorčuliarku Sandru Dubravičovú, ktorú doviedla k európskemu striebru na sarajevskej zimnej olympiáde 1984.Narodila sa v Rakúsku vo Viedni 1926. V roku 1947 sa vydala za Jozefa Múdreho, odvtedy žije v Bratislave. Na jej počesť sú pomenované medzinárodné majstrovstvá špeciálnych olympiád v krasokorčuľovaní pod názvom „Pohár Hildy Múdrej“. V roku 2000 prevzala od prezidenta SR Rudolfa Schustera cenu za Ondreja Nepelu pre najlepšieho slovenského športovca 20. storočia.
Fotografia je zverejnená so súhlasom rodiny.