Obzrite si remorkér Šturec. Pozývame vás na Deň otvorených dverí

1376
Zdroj: FB Remorkér Šturec

Iba raz do roka sa otvárajú dvere do kultúrnej pamiatky remorkéru Šturec v Zimnom prístave. Táto jedinečná príležitosť bude už túto sobotu 12.6.2021.

Návštevníci budú mať možnosť vo viacerých vstupoch nahliadnuť do „vnútra“ plavidla, na palubu a oboznámiť sa s postupom renovácie. Vzhľadom na aktuálne opatrenia je potrebné svoj záujem nahlásiť na mailovej adrese sturec.remorker@gmail.com. Pri prehliadke plavidla je potrebné dodržiavať hygienické a organizačné opatrenia.

Remorkér Šturec je najstaršia dodnes zachovaná loď na území Slovenska. Postavený bol v roku 1937 v komárňanských lodeniciach, a to nitovanou technológiou, podobne ako Titanic, ktorá sa v súčasnosti už nepoužíva. Loď sa pôvodne volala Štúr. Počas druhej svetovej vojny, keď bola v Zimnom prístave a americká armáda bombardovala rafinériu Apollo, bola poškodená. Začiatkom 50-tych rokov minulého storočia bola obnovená, skrátená a znova daná do prevádzky. Používala sa ako remorkér, teda ako vlečný čln na Dunaji, ktorý ťahal ďalšie nákladné časti. Slúžila až do 80-tych rokov minulého storočia, keď bola vyradená z prevádzky.

Počas prehliadky remorkéra Šturec si môžete pozrieť aj nové vyznačené stupnice.
Počas prehliadky remorkéra Šturec si môžete pozrieť aj nové vyznačené stupnice.

Nie ste si istí, ako sa dostanete k remorkéru? Najlepšie bránou do areálu Zimného prístavu pri Moste Apollo.