Do zahraničia možno cestovať na 48 hodín, kiná a divadlá otvoria aj v nedeľu

2525

Možnosť krátkodobo vycestovať do ôsmich krajín v zahraničí bez povinnej karantény pri návrate, ktorá doteraz platila na 24 hodín, sa od stredy 27. mája predĺži na 48 hodín. Kiná, divadlá a turistické centrá budú môcť byť otvorené aj v nedeľu.

Predĺženie krátkodobého pobytu v zahraničí bez povinnosti karantény a negatívneho testu na COVID-19 zo strany slovenských úradov sa týka ciest do susedných krajín Rakúska, Maďarska, Českej republiky, Poľska a tiež Chorvátska, Slovinska, Nemecka a Švajčiarska. Umožní to tak absolvovať náročnejšie rokovania v zahraničí, ale aj návštevu rodinných príslušníkov vo vzdialenejších destináciách. Úlohou exekutívy je vyrokovať s krajinami obojstranný voľný pohyb, aby v druhých krajinách nevyžadovali od Slovákov negatívny test na COVID-19. Momentálne sa rokuje so všetkými ôsmimi krajinami.

V rámci rámci aktualizácie uvoľnenia opatrení budú môcť byť kiná a divadlá, ale aj turistické informačné centrá a služby ambulantného predaja otvorené. Rovnako majú v nedeľu „zelenú“ aj autoškoly a taxislužby.

Flexibilnejšie podmienky platia aj pre vnútorné prevádzky, ktoré si budú môcť vybrať, či dodržia kritérium 15 štvorcových metrov na zákazníka, alebo dvojmetrový odstup medzi zákazníkmi alebo dvojmetrový odstup medzi okrajmi stolov. Rovnako budú môcť byť prevádzky verejného stravovania otvorené aj po 22.00 h pre uzavretú spoločnosť.

Fitnescentrá sa zatiaľ otvárať nebudú. K výraznému uvoľňovaniu opatrení by malo prísť začiatkom júna, ktoré sa bude týkať práve fitnescentier a všeobecne športových aktivít pre verejnosť.

Zdroj: minv