Dobrovoľníkom v 79 rokoch? Vek je len číslo, najdôležitejší je prístup k životu

1499

Pani Eva Teicherová má 79 rokov a nik by sa nedivil, keby sa rozhodla v bezpečí domova počkať na dodávku rúška, prinesený nákup či inú pomoc. Ona sa však rozhodla inak a keď uvidela oznam, že mestská časť Nové Mesto hľadá dobrovoľníkov, vyplnila formulár medzi prvými.

Vždy ju bavili ručné práce a tak celkom prirodzene začala šiť rúška pre mestskú časť a Bratislavské  dobrovoľnícke centrum. Dobrovoľnícku prácu robí pani Eva už viac ako 20 rokov, skúseností má preto na rozdávanie. Do charitatívnych projektov sa prvýkrát zapojila v Ostrave, kam sa presťahovala za dcérou. V tom čase bola už na dôchodku a začala pôsobiť ako koordinátorka dobrovoľníckeho centra.

Ako hovorí, aj jej ľudia veľa krát pomohli, keď to potrebovala a teraz pomáha ona iným. Za nezištnú prácu ju v roku 2008 ocenili titulom Seniorka roka a získala najvyššie české vyznamenanie udeľované za prácu v charite.

O práci českých dobrovoľníkov bol natočený film, ktorý sa premietal v celej Európskej únii. Neskôr sa s rodinou vrátili na Slovensko a pani Eva sa veľmi rýchlo poobzerala po ďalšej príležitosti, kde by mohla byť užitočná. V seniorskom centre Archa viedla krúžok šikovných rúk, ktorý pomáhal starším ženám udržať si lepší cit v rukách a pri spoločnej práci zaiste aj pozdvihnúť náladu.

Po návrate na Slovensko sa pani Eva veľmi rýchlo poobzerala po ďalšej príležitosti, kde by mohla byť užitočná a v seniorskom centre Archa viedla krúžok šikovných rúk, ktorý pomáhal starším ženám udržať si lepší cit v rukách.

Počas aktívneho profesijného života pôsobila pani Teicherová ako podniková právnička, neskôr pracovala na Štátnej arbitráži aj Ministerstve školstva SR.

Pani Teicherová patrí k ľuďom, ktorí berú veci optimisticky a nad vekom zbytočne príliš nepremýšľajú, srší dobrou náladou a každému dokáže pozdvihnúť náladu. Jej životné motto je „Sedemkrát spadneš, osemkrát vstaň!“, ktoré premieta aj do súčasnej situácie s pandémiou. Treba si zachovať nadhľad a byť vďačný zato, že je človek zdravý.

Zdroj: Nové Mesto