Doktorandi Strojníckej fakulty STU navrhli modely ochranných okuliarov

1085

Slovensko pomáha, ako len môže. V boji proti ochoreniu COVID-19 navrhli doktorandi Strojníckej fakulty Slovenskej technickej univerzity. Zamestnanci fakulty sa zapojili do výroby ochranných pomôcok pomocou 3D tlačiarne. Autori dúfajú, že inšpirujú aj ďalších hobby 3D tlačiarov a spoločnými silami vyprodukujú čo najväčšie množstvo takýchto ochranných okuliarov.

Okrem výroby častí ochranných štítov sa rozhodli doktorandi z Ústavu dopravnej techniky a konštruovania aj nad iným druhom ochrany očí, a to okuliarmi.

Vzhľadom nato, že nový koronavírus sa dokáže prenášať aj kontaktom so sliznicami, je veľmi dôležité chrániť aj oči a uši. Preto vyvinuli dva prototypy rámov ochranných okuliarov pre 3D tlač. Ich použitie spolu s rúškom tvorí dvojitú ochranu. Využiť ich môžu lekári v ambulanciách, ale aj širšia verejnosť, avšak nie sú vhodné pre zdravotníkov v prvej línii.

Prvý model sa tlačí ako jeden kus aj s nožičkami. Druhý pozostáva z rámu a nosovej časti, pričom nosová časť je potrebná iba pre nosenie okuliarov bez rúšok alebo respirátora. Rámy sa doplnia ľahko dostupnou priehľadnou fóliou, ktorá sa vystrihne alebo vyreže podľa šablóny a založí do okuliarov.

Verejnosť môže modely nájsť na webstránkach www.thingiverse.comwww.prusaprinters.org.