Dopad brexitu na slovenské regióny

679

Dňa 9. decembra sa na plenárnom zasadnutí Európskeho výboru regiónov uskutočnila diskusia o dopade brexitu na európske regióny a mestás primátorom Londýna Sadiq Khan. Predseda BSK Juraj Droba počas diskusie upozornil na územné dôsledky brexitu pre slovenské regióny a v širšom kontexte pre celú strednú Európu. 

Predseda Juraj Droba vyzdvihol navrhnutú finančnú rezervu v európskom viacročnom rozpočte na roky 2021-2027, ktorá má podporiť krajiny a ekonomické odvetvia najviac zasiahnuté brexitom. Na Slovensku sú britské investície koncentrované do sektora produkujúceho plastové a kovové produkty, gumárenského a automobilového priemyslu. Brexit bez dohody by mohol spôsobiť veľké škody v podobe strát zamestnania a investičného kapitálu. Zároveň by sa slovenský export do Spojeného kráľovstva mohol znížiť až o 60%, čo predstavuje približne 4,5 miliárd EUR ročne. Preto je veľmi dôležité dosiahnuť akceptovateľnú dohodu pre obe strany ešte do konca tohto roka, keďže prechodné obdobie uplynie 31.12.2020 a čas na vyrokovanie právnej úpravy budúcich vzťahov Veľkej Británie a EÚ sa kráti. Diskusia o brexite sa konala v predvečer európskeho samitu, ktorý bude pravdepodobne poslednou šancou na dosiahnutie spoločnej dohody. Potom sa členské krajiny EÚ budú musieť spoľahnúť svoje diplomatické rezorty a uzatvoriť vzťahy  s Veľkou Britániou bilaterálne. 

Bez ohľadu na výsledok rokovaní dôjde od 1.1.2021 k zmene právneho stavu a právo EÚ sa na Spojené kráľovstvo prestane v každom prípade uplatňovať. Brexit zmení spôsoby obchodovania, mobility, cezhraničnej spolupráce a celkového fungovania a usporiadania vzťahov medzi EÚ a Spojeným kráľovstvom. Podľa predsedu BSK Juraja Drobu  je preto pripravenosť na oba scenáre, s možnosťou dohody ale aj tvrdý brexit, v tomto okamihu kľúčová. Predseda BSK zdôraznil, že obchod spolu s dopravou a koordináciou štandardov sociálneho zabezpečenia sú pre Slovensko najdôležitejšími prioritami. 

V referende o brexite z júna 2016 sa viac ako polovica obyvateľov UK vyjadrila kladne ohľadom odchodu Spojeného kráľovstva z EÚ a 29.3.2017 sa oficiálne odštartoval proces odchodu Spojeného kráľovstva z EÚ, ktorý mal byť zavŕšený v horizonte dvoch rokov. Vtedajšej premiérke Therese May sa dohodu dosiahnuť nepodarilo ani po predĺžení rokovaní a v premiérskom kresle ju vystriedal Boris Johnson, ktorý rokovania predĺžil do 31.1.2020, kedy UK oficiálne vstúpilo z EÚ a začalo sa prechodné obdobie, ktoré má slúžiť na nastavenie novej úrovne vzťahov medzi EÚ a Veľkou Britániou od 1.1.2021. 

FOTO: BSK