Dopravný podnik Bratislava tento rok do prírody previezol viac ako 200-tisíc cestujúcich. Zavádza preto zimný „Sánkobus“

594

Linky známe pod heslom „S MHD po zelenej“ prešli od novembra na zimný režim. Dopravný podnik Bratislava zbilancoval letnú sezónu, počas ktorej previezol státisíce cestujúcich za oddychom do Lesoparku. Nakoľko si Bratislavčania a Bratislavčanky výlety do prírody s využitím hromadnej dopravy obľúbili, DPB pripravil aj špeciálne posilnenie dopravy na Kamzík pre zimné športy.

Posilnené spoje liniek 43, 52, 144 a 154 previezli v letnom období, respektíve do konca sezóny 31.10., vyše 200-tisíc cestujúcich. K nim ešte nie sú zarátaní ďalší cestujúci, ktorí využívajú bežné linky 21, 29, 91 alebo 44 (203), premávajúce v blízkosti atraktívnych turistických lokalít, ako napríklad Sandberg, Devínska Kobyla, Čunovo, Koliba či Horský park.

Nová linka 154 k Horárni Krasňany, ktorú DPB zaviedol iba tento rok v júni, sa stala medzi cestujúcimi veľmi obľúbenou. Počas prevádzky previezla podobné počty cestujúcich ako už zabehnutá linka 144 na Kamzík.

„Podarilo sa nám toto leto spopularizovať oblasť Lesoparku, ktorá v minulosti nebola tak známa. Trúfam si odhadnúť, že sme lesnú oblasť vďaka jedinému malému elektrobusu odbremenili mesačne o viac ako 1 000 zaparkovaných áut, a to bol v prevádzke iba cez víkendy,“ vyzdvihol novú linku Martin Rybanský, predseda DPB a.s.

Tradične najvyťaženejšou bola autobusová linka 43, ktorá premáva na Železnú studničku aj v pracovných dňoch. Počas voľna previezla zhruba 1 500 cestujúcich denne, pričom koncom sezóny ich bolo až vyše 1 700.

Leto v meste tento rok spríjemnil aj rodinný Cabrio bus. Ten premával ako doplnok (posilový spoj) k linke 43. Do konca septembra previezol každú slnečnú nedeľu stovky rodín, o čom svedčí obsadenosť sedadiel, ktorá takmer pri každej jazde prevyšovala polovicu kapacity vozidla.

Počas zimnej sezóny, do 25. marca 2022, bude v súvislosti so zmenou času a skrátením dní posilnený režim liniek „S MHD po zelenej“ končiť o 17:30. Linka 43 nebude cez víkendy premávať na Kačín, no namiesto toho obslúži zastávky po konečnú „Lesopark“ dvakrát častejšie. Zimnú prestávku si dá aj linka 154 k Horárni Krasňany.

Zimný „Sánkobus“

Tohtoročnou zimnou novinkou budú posilnené spoje linky 144 na Kamzík, ktoré plánuje DPB vypravovať dlhšie počas víkendov zimnej sezóny aj pracovných dní vianočných prázdnin. „Sánkobus“ bude označený v cestovnom poriadku snehovou vločkou (❆).

„Súvislá vrstva snehu je za posledné roky v našom hlavnom meste skôr raritou, no keď nasneží, najväčšiu radosť majú pochopiteľne tí najmenší. Ak bude počasie priať, tak tento rok môžu vziať lopáre alebo sánky a vyviezť sa našim Sánkobusom až na Kamzík,“ dodal Martin Rybanský.

V pracovné dni mimo vianočných prázdnin ho DPB vypraví na linku 69, ktorá premáva v okolí nákupných centier.

Zdroj: ts DPB